W poniedziałek w Gnieźnie odbyły się konsultacje społeczne poświęcone barierom architektonicznym w mieście. Spotkanie, które zgromadziło licznych mieszkańców i mieszkanek, było okazją do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami i problemami, z jakimi na co dzień borykają się osoby z niepełnosprawnościami.
Podczas spotkania, Prezydent Michał Powałowski podkreślił, że mimo iż nie wszystkie zgłaszane problemy mogą być rozwiązane od razu, władze miasta są zdeterminowane, aby sugestie uczestników stanowiły fundament dla przyszłych zmian.
Jednym z głównych tematów, który od lat wzbudza żywą dyskusję, jest brak miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych w kluczowych lokalizacjach miasta, takich jak Rynek oraz okolice kościoła Franciszkanów. Od kilku lat osoby z niepełnosprawnościami muszą zmagać się z faktem, że w tych miejscach nie przewidziano dla nich dedykowanych miejsc parkingowych. Co więcej, straż miejska nie ma skrupułów, aby karać mandatami tych, którzy parkują tam, chcąc choćby udać się na mszę do kościoła.
Mieszkańcy podkreślają, że choć dostępne są miejsca parkingowe na ulicy Dąbrówki, to jednak dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich pokonywanie odcinka pokrytego brukiem jest niezwykle trudnym i bolesnym wyzwaniem. Brak bezpośredniego dostępu do tych miejsc stanowi poważne ograniczenie dla osób z niepełnosprawnościami, które chcą korzystać z przestrzeni publicznej na równi z innymi mieszkańcami.
Dodatkowym problemem są niewłaściwie oznakowane miejsca parkingowe przy katedrze, które w teorii mają służyć osobom niepełnosprawnym, jednak brak odpowiednich oznaczeń sprawia, że korzystają z nich również inni kierowcy, co dodatkowo ogranicza dostępność tych miejsc. Tutaj natomiast Straż miejska jest bezsilna, ponieważ nie może nakładać mandatów karnych. Nawet jeśli kierowca zostałby ukarany, bez problemu wygra sprawę na drodze sądowej.
Spotkanie zakończyło się zapewnieniem, że zgłoszone uwagi zostaną przeanalizowane, a mieszkańcy, którzy nie mogli uczestniczyć w konsultacjach, mają możliwość przesłania swoich sugestii drogą mailową na adres: rzecznik@gniezno.eu.
Warto mieć nadzieję, że zgłoszone problemy nie pozostaną bez odpowiedzi, a miasto Gniezno w najbliższym czasie stanie się bardziej przyjazne dla wszystkich swoich mieszkańców, bez względu na ich stopień sprawności.
Jeden komentarz
A dlaczego nie może u nas być tak jak np. w niedalekiej Wrześni !!!! Tam posiadacz karty parkingowej / inwalidzkiej / parkuje na wszystkich miejscach parkingowych nie ponosząc opłat .