1000-lecie Pierwszej Koronacji Króla Polskiego to dla nas bardzo ważne wydarzenie, dlatego wszystkie departamenty i jednostki współpracujące z urzędem są zaangażowane w obchody. Cieszę się, że w Komitecie Honorowym są reprezentowane różne środowiska. Dla mnie ważne jest to, żebyśmy przy okazji organizacji obchodów stanowili jeden zgrany zespół. Jest to projekt ważny dla naszego społeczeństwa – mówił marszałek Łukasz Smółka.
Podczas posiedzenia Komitetu przedstawiono projekty i pomysły poszczególnych Departamentów UMWM, dotyczące uczczenia 1000-lecia Pierwszej Koronacji Króla Polskiego. Omówiono także zasady współpracy Komitetu Honorowego z Komitetem Organizacyjnym obchodów. Przedstawiono też projekt logo, który ma być symbolem obchodów.
Uchwałą Sejmu RP rok 2025 będzie rokiem dwóch pierwszych koronacji. To podnosi jeszcze bardziej rangę obchodów, jako bardzo ważnego wydarzenia w skali kraju, które możemy wykorzystać do edukacji społeczeństwa i pogłębienia wiedzy o polskiej państwowości i suwerenności – podkreślił przewodniczący SWM prof. Jan Tadeusz Duda.
Drugą część spotkania poświęcono planowanym konferencjom naukowym oraz uroczystościom kościelnym – proboszcz Katedry Wawelskie przedstawił możliwe warianty przeprowadzenia liturgii oraz organizacji okolicznościowego koncertu muzyki dawnej, na wzór mszy koronacyjnej w nowej aranżacji.
W Małopolsce są planowane różne wydarzenia rocznicowe, okolicznościowe oraz przedsięwzięcia towarzyszące w obszarach: nauki, edukacji, turystyki i kultury. Przeprowadzono merytoryczną dyskusję nad wydarzeniami oraz wyzwaniami w ich realizacji.
Aby promować to wydarzenie o tak dużej randze, musimy dotrzeć do różnych środowisk. Ważne, aby przy współpracy z naszymi partnerami wykorzystać do tego wszystkie możliwe nośniki. Dziękuję uczestnikom dzisiejszego posiedzenia za cenny głos w naszej dyskusji – dodał marszałek Łukasz Smółka.
W składzie Komitetu Honorowego Obchodów 1000-lecia Korony Królestwa Polskiego znaleźli się m.in. Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar, Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka, Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego prof. Jan Tadeusz Duda, Prezydent Miasta Krakowa Aleksander Miszalski, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Jakub Kosek, Metropolita Archidiecezji Krakowskiej Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski i proboszcz Parafii Archikatedralnej na Wawelu Paweł Baran. Prócz przedstawicieli władz samorządowych i duchowieństwa, w składzie Komitetu znaleźli się także m.in. dziekani wydziałów historycznych krakowskich uczelni (Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Pedagogiczny, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Uniwersytet Ignatianum), profesorowie historycy specjalizujący się badaniach wczesnych dziejów Państwa Polskiego, a także przedstawiciel organizacji pozarządowych działających w Małopolsce, inicjujących i wspierających organizację przedsięwzięć związanych z obchodami Jubileuszu 1000-lecia KKP.
26 lutego 2024 roku Sejmik Województwa Małopolskiego uchwalił deklarację o uczczeniu 1000-lecia Korony Królestwa Polskiego w 2025 roku w Małopolsce. Wyraził w niej wsparcie dla inicjatywy uczczenia w Krakowie oraz w Małopolsce tysięcznej rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski i zadeklarował włączenie się w organizację lokalnych i ogólnopolskich obchodów jubileuszu tego niezwykle istotnego dla naszej historii wydarzenia, oznaczającego w praktyce ukonstytuowanie samodzielnego i suwerennego państwa polskiego.
Zaplanowane obchody jubileuszu 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski zostały rozłożone na cały 2025 rok. Inauguracją Millennium Królestwa Polskiego będzie msza św. w Katedrze na Wawelu, przy Ołtarzu Koronacyjnym.
24 lipca 2024 roku również Sejm RP przyjął uchwałę o upamiętnieniu 1000. rocznicy koronacji, które w 1025 roku odbyły się w Gnieźnie – pierwszego króla Bolesława Chrobrego oraz jego następcy Mieszka II. 2025 będzie zatem rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski. Koronacja Bolesława Chrobrego była jasnym sygnałem dla ówczesnego świata, że młode państwo polskie jest niepodległe i niezależne. Był to początek wzrastania pozycji Polski na średniowiecznej mapie Europy, która z księstwa przeistoczyła się w królestwo.