7 czerwca w Szkole Podstawowej nr 6 w Gnieźnie Związek Kynologiczny w Polsce (ZKWP) Oddział w Gnieźnie zorganizował zajęcia edukacyjne z udziałem psów. W ramach projektu „Psia Lekcja”, realizowanego we współpracy ze stowarzyszeniem Zwierzęta Ludziom, dzieci miały możliwość poznać zasady bezpiecznego kontaktu z psami. Wydarzenie miało na celu nauczenie najmłodszych, jak prawidłowo odczytywać mowę ciała psów i odpowiednio reagować w sytuacjach z udziałem nieznajomych zwierząt.
Jednakże, jedno z uczestniczących zwierząt, bulterier o imieniu Buba, wzbudziło spore kontrowersje. Film z zajęć, który pojawił się w mediach społecznościowych, wywołał falę negatywnych komentarzy. Wideo przedstawia Bubę w stanie skrajnego stresu – pies wydaje się być tak przestraszony, że aż zastygł w bezruchu. Internauci ostro skrytykowali ZKWP, podkreślając, że takie sytuacje nigdy nie powinny mieć miejsca w kontekście socjalizacji czy dogoterapii. Komentarze, takie jak
Tak nigdy nie powinna wyglądać socjalizacja czy dogoterapia! Bulterier jest do tego stopnia przerażony że zastygł. Straszne jest to czego uczą dzieci od najmłodszych lat – obnażają oburzenie społeczeństwa.
W odpowiedzi na krytykę, ZKWP Oddział Gniezno wydał oficjalny komunikat, w którym wyjaśnia cele i założenia projektu:
ZKWP Oddział Gniezno mając na względzie zapytania kierowane do niniejszego oddziału informuje, iż w dniu 7 czerwca 2024 roku nasi członkowie zostali zaproszeni do udziału w projekcie pn. Psia Lekcja realizowanym przez Szkołę Podstawowa nr 6 w Gnieźnie we współpracy ze stowarzyszeniem Zwierzęta Ludziom. Projekt ten ma na celu bardzo istotne z punktu widzenie bezpieczeństwa nie tylko dziecka, ale i psa uświadomienie dzieciom, że w kontakcie z psem trzeba zawsze uważać i odpowiednio traktować pieska… Psy które uczestniczyły w pokazie to bardzo starannie wyszkolone zwierzęta. Podkreślić należy, iż w żadnej części festynu nie odbywały się zajęcia z dogoterapii.
Specjaliści w dziedzinie szkolenia psów i behawioryści również wyrazili swoje zaniepokojenie, krytykując ZKWP za narażenie zwierzęcia na niepotrzebny stres. Zdaniem ekspertów, nawet jeśli celem było edukowanie dzieci na temat różnych zachowań psów, nie powinno się to odbywać kosztem zdrowia i komfortu zwierzęcia. Podkreślają, że postawa Buby – podkulony ogon, położone uszy i nieruchomość – jednoznacznie wskazują na skrajne przerażenie.
Taka sytuacja absolutnie nigdy nie powinna mieć miejsca – stwierdzają behawioryści, podkreślając, że wykorzystywanie żywego, wystraszonego zwierzęcia do demonstracji jest nieetyczne i nieodpowiednie.
Sprawa zajęć w Szkole Podstawowej nr 6 w Gnieźnie otworzyła szerszą dyskusję na temat etyki i metod wykorzystywanych w edukacji dzieci w zakresie bezpiecznego kontaktu ze zwierzętami. Pozostaje pytanie, jak skutecznie nauczać młode pokolenie, nie narażając przy tym zwierząt na stres i cierpienie.
2 komentarze
Pani z zkwp była zawieszona za ‘nieuczciwość „ w 2007 roku, a teraz dostała prowadzenie oddziału w Gnieźnie? To jaka ma być moralność? Czy etyka? Jak na wystawach całuje w pyszczek psy , różnych groźnych ras , to myśli że dzieci też mogą. I każdy może. Kompletny brak wyobraźni i widać brak kompetencji na każdy temat. Do takich pokazów, nauki jak postępować z psami , jest odpowiedni labrador, rasa przyjazna. Równie dobrze mogliby przyprowadzić niedźwiedzia do dzieci i pokazać jak się przed nim bronić. Głupota. Straszenie dobrami osobistymi? Dobra osobiste są wtedy , kiedy ktoś mija się z prawdą, a opinie takiego zachowania są opinią.
Super artykuł. Dziękuję za zainteresowanie się sprawą.