1 lutego przypada rocznica poświęcenia bazyliki prymasowskiej w Gnieźnie. Prymas Polski abp Wojciech Polak zaprasza tego dnia kapłanów i wiernych archidiecezji do uczestnictwa w uroczystej Mszy św., która celebrowana będzie w katedrze o godz. 18.00. Podczas Eucharystii będzie miało miejsce wprowadzenie i instalacja relikwii bł. Stefana Wyszyńskiego. Dzień ten będzie również okazją do upamiętnienia 75. rocznicy ingresu Prymasa Tysiąclecia do katedry gnieźnieńskiej, który odbył 2 lutego 1949 roku.
Relikwie bł. Stefana Wyszyńskiego zostały umieszczone w relikwiarzu ufundowanym przez kanoników Kapituły Prymasowskiej. Relikwiarz ma kształt owalu, z motywem trzech lilii andegaweńskich z herbu Kapituły Prymasowskiej i jest ozdobiony wstęgą. To odlew z mosiądzu patynowanego o wymiarach 35×25 cm, wykonany w pracowni Piotra Łeszyka w Imielnie.
Relikwiarz zostanie umieszczony w gotyckiej arkadzie, za pomnikiem błogosławionego Prymasa Tysiąclecia w katedrze gnieźnieńskiej. W ten sposób każdy wierny będzie mógł modlić się przy jego relikwiach, wypraszając potrzebne łaski za przyczyną błogosławionego Stefana Wyszyńskiego.
3 komentarze
Zastanawia mnie dlaczego dopiero teraz.
Bardziej by się przydały w Gnieźnie relikwie męczennika z rąk BEZPIEKI, księdza biskupa Baraniaka !!
Ksiądz kardynał Stefan Wyszyński był wielkim człowiekiem Gniezna i całego kościoła katolickiego. Pomnik w gnieźnieńskiej Katedrze jest najpiękniejszy w kraju. Jego twarz jest odwzorowana na tym pomniku wręcz idealnie. Każdy co przechodzi obok tego postumentu się zatrzymuje i modli się, wspominając tego wielkiego Prymasa Tysiąclecia. I dobrze niech tak dalej zostanie . Wobec tego czy ściąganie tych relikwii z Warszawy ma sens ? Przecież całe pokolenie 50 latków , 60 latków, 70-cio latków czy 80-cio latków jeszcze go bardzo dobrze pamięta i szanuje pamięć o nim. Chyba , że chodzi o nasze dzieci i wnuki , by im pokazać tą wielką postać i heroizm tego Polaka !! Nasze dzieci czy wnuki mogą już nie posiadać żadnej wiedzy o Wielkiej roli , tego wspaniałego, WIELKIEGO Prymasa, w historii współczesnej Polski.