Licencja pilota śmigłowca to prawo jazdy na statki tego typu. Podobnie jak w przypadku standardowego uprawnienia do jazdy samochodem, również licencja dzieli się na kilka „kategorii”, czyli rodzajów licencji. Wszystkie różnią się zakresem uprawnień i możliwością latania zawodowo lub wyłącznie hobbystycznie.
Do czego uprawnia licencja pilota śmigłowca?
Aktualnie polskie przepisy lotnicze wskazują na trzy różne licencje pilotów śmigłowców. Każda z nich nadaje pilotowi inne uprawnienia, a zakres wymagań związanych z uzyskaniem uprawnień także jest różny.
- Licencja pilota śmigłowców lekkich (LAPL) – uprawnia do turystycznego latania śmigłowcem o masie do 2000 kilogramów, z maksymalną liczbą czterech osób na pokładzie. Do wymagań związanych z uzyskaniem takiej licencji możemy zaliczyć m.in. przelatanie 40 godzin na kursie praktycznym i szkolenie teoretyczne.
- Licencja pilota śmigłowców turystycznych (PPL) – ten rodzaj licencji zwiększa zakres obsługiwanych przez pilota maszyn do większości śmigłowców dostępnych na europejskim rynku. Pilot nie może jednak wykonywać kursów komercyjnych. Do uzyskania PPL nie jest konieczne posiadanie licencji LAPL, aczkolwiek skraca to kurs.
- Licencja pilota zawodowego (CPL) – to najwyższy stopień licencji, umożliwiający pracę w charakterze pilota zawodowego oraz prowadzenie lotów komercyjnych. Do jej uzyskania konieczna jest licencja turystyczna, minimum 135 godzin nalotu, a także szkolenie teoretyczne.
Każdy z powyższych kursów zakończony jest egzaminem państwowym w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Pozytywny efekt uprawnia do pilotowania maszyn o określonym w licencji zakresie.
Gdzie zrobić kurs pilota śmigłowca? Jak przygotować się do kursu?
Licencja pilota śmigłowca to dokument, który możesz wyrobić w doświadczonych ośrodkach szkoleniowych dla pilotów, takich jak np. Helipoland. Wybierając ośrodek zwróć uwagę na doświadczenie instruktorów, zakres prowadzonego kursu, a także na maszyny, które są używane podczas prowadzenia lekcji.
Wybrana przez Ciebie szkoła lotnicza powinna od razu umożliwiać przeprowadzenie badań lekarskich, a także oferować szereg dodatkowych usług jak np. szkolenie do latania w nocy czy na bazie specjalistycznych urządzeń.
Pamiętaj, że kurs pilota turystycznego możesz rozpocząć już w wieku 16 lat (za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych). Przed rozpoczęciem szkolenia warto przejść tzw. lot zapoznawczy, aby w ogóle sprawdzić czy latanie śmigłowcem to sposób na życie dla Ciebie. Poza tym przejdź badania lekarskie i do dzieła. Przestworza już na Ciebie czekają.