Uważasz, że twoje zarobki nie odzwierciedlają twojego zaangażowania? Znajomi wyjeżdżają na zagraniczne wczasy i kupują sprzęt do domu, a ty skrupulatnie pilnujesz każdej złotówki, a urlopy spędzasz na działce? Możliwe, że doszedłeś do szczytu możliwości w swojej ścieżce zawodowej i czas na przebranżowienie, ale istnieje również opcja, że twój pracodawca po prostu płaci ci za mało. Jak sprawdzić, czy twoje zarobki są adekwatne do stanowiska, wykształcenia, doświadczenia, stażu i nakładu pracy? Jakich argumentów użyć, aby wynegocjować lepszą stawkę?
Gdzie uzyskać informacje o odpowiednich stawkach na danym stanowisku?
Źródłem informacji o zarobkach mogą być współpracownicy zatrudnieni na podobnych stanowiskach, ale nie zawsze taka weryfikacja jest wiarygodna. Po pierwsze dlatego, że nie lubimy wprost mówić o pieniądzach, a po drugie – ponieważ pracodawca może nie doceniać nie tylko ciebie, ale i reszty załogi. Najlepiej więc rozszerzyć poszukiwania o internet.
Na https://www.gowork.pl/opinie/uslugi-dla-firm-pozostala-dzialalnosc;kat możesz znaleźć nie tylko ogłoszenia o pracę i opinie o pracodawcach, ale też szczerze zapytać o zarobki przedstawicieli tego samego zawodu. Anonimowość internetu może sprzyjać szczerym wyzwaniom. Przejrzyj również aktualne ogłoszenia, zwracając szczególną uwagę na stawki. Jeśli większość z nich jest wyższa niż kwota widoczna na twoim pasku – czas na poważną rozmowę z szefem.
Czy polski rynek pracy sprzyja pracownikom?
Od kilku lat mówi się o wychyleniu polskiego rynku pracy w stronę pracownika. To ludzie zaczynają dyktować warunki i wywierać presję na pracodawcach. Czy tak jest rzeczywiście? Wiele zależy od miejscowości, od branży i od posiadanych atutów.
Najwięcej argumentów posiadają specjaliści dysponujący odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem. Mogą oni zażyczyć sobie wysokich stawek, a pracodawca nie będzie miał wyboru, z uwagi na ich unikatowe cechy. Co ciekawe, skuteczne negocjacje mogą podejmować również pracownicy fizyczni – coraz mniej jest chętnych do pracy na taśmie produkcyjnej, a nie każdy zakład może sobie pozwolić na robotyzację. Ciągłe problemy z obsadzeniem zmian mogą być podstawą do zażądania większej pensji.
Najgorzej wygląda sytuacja w małych miejscowościach, gdzie zakładów pracy również nie ma wiele. Tutaj najczęściej bierze się taką pracę, jaka jest, a o negocjacjach płacowych można pomarzyć. Alternatywą w tej sytuacji jest praca zdalna, którą można wykonywać dla firmy mieszczącej się w dużym mieście, po obowiązujących tam stawkach.
Od czego zacząć negocjacje płacowe z szefem lub z potencjalnym pracodawcą?
Na rozmowę o podwyżkę powinieneś iść dobrze przygotowany. Dowiedz się wcześniej, jakie stawki obowiązują w twoim rejonie na podobnych stanowiskach. Dobrym sposobem na przemówienie do logiki pracodawcy jest również sporządzenie realnej listy kosztów życia, wraz z celami, na które chcesz odkładać.
Straszenie przejściem do konkurencji nie jest chwytem eleganckim, ale zawsze można delikatnie napomknąć o lepszych ofertach, jakie otrzymujesz. Jeśli pracodawca pozostanie nieugięty, czas na znalezienie nowego.
Jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie lepszego wynagrodzenia?
Najlepszym sposobem na uzyskanie lepszej stawki jest częsta zmiana pracy. Bogate CV świadczy o twoim profesjonalizmie, a w każdym nowym miejscu możesz negocjować wyższą wypłatę.
Oczywiście bardzo wskazany jest rozwój osobisty. Wszelkie kursy, szkolenia, warsztaty, a nawet staże, budują twoje doświadczenie i umiejętności praktyczne.