Poczet Odtwórców Polskich jest projektem fotograficznym, który prezentuje portrety Polaków, którzy rekonstruują historyczne sylwetki sprzed dziesiątek, setek, a nawet tysięcy lat. Pomysłodawcą jest Bartek Janiczek, wrocławski fotograf, znany w światku odtwórców jako Rekografia.
Pierwsza sesja odbyła się w grudniu 2018 roku w Poznaniu – od tego czasu projekt wciąż się rozwija, wzbogacając o nowe sylwetki. Dzięki temu udało się skompletować kilkaset różnych sylwetek, między innymi sapera z czasów napoleońskich, żołnierzy z okresu Września 1939, śląskiego rycerza, XIX wiecznej damy czy wdowy po powstańcu styczniowym. Projekt ma charakter wielowymiarowy. Przede wszystkim ma edukować dzięki wizualności. Historia kojarzy się z opasłymi tomami, nieprzystępnymi i trudnymi w odbiorze. Fotografia, która nie wymaga tak mocnego zaangażowania jak tekst naukowy, zmniejsza dystans między odbiorcą a nadawcą. W zamierzeniu autora, projekt ma być pierwszym krokiem i „otwartymi drzwiami” do głębszego poznania historii oraz zainteresowania jej meandrami. Polski ruch rekonstrukcyjny działa prężnie, dając rozrywkę ale także edukując. Pocztem chciałbym pokazać ludzi, którzy poświęcają nie tylko czas wolny, ale niejednokrotnie znaczną część życia, przekazując wiedzę o minionych czasach. Ważnym elementem projektu jest współpraca z jednostkami muzealnymi, a także zajmującymi się edukacją historyczną i patriotyczną oraz prezentacją wiedzy historycznej. Dotychczas zdjęcia z projektu ukazały się m.in. na wystawie „Z wrześniowego chlebaka” w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, projekcie „Pociąg Wolności 1939-2019” organizowanym przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie czy na wystawie „Kobiety w boju 1914-1946”.
Projekt organizacyjnie wsparli między innymi: Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu czy Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. W 2020 roku projekt został nominowany do nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich w kategorii „Pasjonat”.
Kolejna sesja zdjęciowa w ramach projektu odbędzie się 25 listopada w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Wśród sylwetek, które zaprezentują odtwórcy pojawiają się m.in. sokolnik na dworze Fryderyka II Hohenstaufa, muszkieter Regimentu Pieszego Buławy Polnej Koronnej czy rycerz rodu Broniszów z XII wieku.