W czerwcu 2023 roku Starostwo Powiatowe w Gnieźnie złożyło wniosek o dofinansowanie budowy windy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2. Niestety, proces ten nie przebiegł bez problemów, a kontrowersje związane z nim narosły wokół wizyty posła Zbigniewa Dolaty oraz dziwnych posunięć związanych z przekazywaniem funduszy.
Dwa dni przed wyborami, poseł Zbigniew Dolata odwiedził SOSW nr 2, przynosząc ze sobą papierowy „pseudo czek” na ponad 900 tysięcy złotych, który wręczył dyrektorowi ośrodka, chociaż ten paradoksalnie nie był wnioskodawcą, gdyż odpowiedzialność za wniosek spoczywała na samym powiecie. Wizyta posła w ośrodku budziła wątpliwości, zważywszy na jej datę oraz charakterystykę papierowego przekazu.
Dodatkowe rozstrzygnięcie Ministerstwa Edukacji i Nauki, opublikowane 13 października, jednoznacznie wskazywało powiat gnieźnieński jako beneficjenta. Jednakże, zaskakującym obrotem sytuacji okazało się, że powiat nie był świadomy przyznania dofinansowania aż do połowy października. Po otrzymaniu oficjalnej informacji z Ministerstwa o przyznaniu dofinansowania, wniosek został odblokowany do edycji w celu negocjacji, jednakże były one poprzedzone koniecznością ustosunkowania się przez samorząd do komentarza eksperta. W odpowiedzi na ten komentarz powiat wyjaśnił, że z uwagi na późne rozstrzygnięcie tego konkursu, niemożliwe jest przeprowadzenie procesu inwestycyjnego i jego rozliczenie do końca 2023 roku.
Korespondencja z Ministerstwem potwierdziła obawy powiatu odnośnie braku możliwości realizacji planów, gdyż środki z dotacji muszą zostać wydatkowane w 2023 roku. Jest to kwestia, która budzi oburzenie, gdyż proces przetargowy, budowa windy i rozliczenie inwestycji wymagają znacznie więcej czasu niż pozostałe dni do końca roku.
Na stronie Ministerstwa umieszczony jest wzór umowy, w której wyznaczono termin do 31 grudnia 2024 roku na wykorzystanie dotacji. Niemniej jednak, w korespondencji z resortem, odpowiedź brzmi, że umowa będzie dostosowana indywidualnie do każdego wniosku. To podnosi ważne pytania dotyczące spójności informacji i braku jasności w procedurach.
Starostwo w Wągrowcu również napotkało na podobne problemy, co skłoniło oba samorządy do zwrócenia się do Ministra Edukacji i Nauki, Przemysława Czarnka, z pytaniem o możliwość przesunięcia dofinansowania na przyszły rok. W dniu dzisiejszym powiat otrzymał odpowiedź z resortu podtrzymującą decyzję o nieprzesuwaniu środków na 2024 rok, co oznacza, że niepełnosprawne dzieci z SOSW nr 2 będą miały tylko jedną windę, sfinansowaną w całości ze środków powiatu gnieźnieńskiego.
W tej kontrowersyjnej sytuacji warto też uwzględnić wypowiedź dyrektora SOSW nr 2, który z pewnością posiada kluczowe informacje dotyczące całego procesu.
Temat windy rozpoczął się na moim konkursie na dyrektora, bo prawda jest taka, że miałem wtedy dwa pomysły, czyli nowy zawód i to jest zrealizowane, bo wprowadziliśmy kierunek Pomoc obsługi hotelowej i świetnie się sprawdza, bo mamy nabór na kolejne klasy i druga rzecz to winda, która miała zapewnić bezpieczeństwo zarówno dzieci, ale także pracowników, którzy muszą te dzieciaki dźwigać na wózkach, czy na przysłowiowych plecach – mówi Tomasz Pawłowski, dyrektor SOSW nr 2 w Gnieźnie. Kolejną sprawą jest rozwój tej placówki, bo pojawiają się chętne osoby, które chciałyby zapisać dzieci do naszej szkoły, ale niestety nie mamy – kolokwialnie mówiąc – „tragarzy”, którzy będą dźwigać te dzieci po piętrach. Takich dzieci jest dużo i nie można ich zamykać w domach, żeby patrzyły przez okno. Powinny być w grupie rówieśniczej i korzystać z tego wszystkiego. Pierwsza winda załatwia temat internatu i szkoły podstawowej, druga miała służyć szkole branżowej. Z tego, co dowiedziałem się w ubiegłym tygodniu u pana starosty, nie ma umowy, nie będzie pieniędzy. Jestem zaskoczony tym, bo byłem przekonany, że te pieniądze będą. Spotkaliśmy się parę dni temu i naprawdę jestem zaskoczony takim obrotem sprawy, że nie ma tych pieniędzy i nie możemy realizować projektu ministerialnego. W szkole podstawowej mamy około 200 uczniów, a w szkole branżowej około 100.