Laserowa korekcja wzroku – na czym polega zabieg?
Korygowanie wad wzroku z wykorzystaniem urządzeń laserowych jest przeznaczone dla osób cierpiących na krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. W klinice Vidium Medica możliwe jest również korygowanie prezbiopii, czyli starczowzroczności. Zabieg poleca się osobom od 18. roku życia. Laserowa korekcja wzroku dzięki innowacyjnym urządzeniom może być przeprowadzana również u osób starszych, po 60. roku życia.
Podczas laserowej korekcji wzroku wiązka lasera dokonuje stosownej korekcji powierzchni rogówki, dzięki czemu wpadające do wnętrza gałki ocznej promienie świetlne mogą skupiać się dokładnie na siatkówce. W efekcie Pacjent może widzieć wyraźnie zarówno z małej, jak i dużej odległości bez stosowanych dotychczas okularów korekcyjnych czy szkieł kontaktowych.
Jakie zalety ma laserowa korekcja wzroku?
Chociaż usuwanie wad wzroku staje się coraz popularniejsze, a częstotliwość przeprowadzania tego typu zabiegów wzrasta, wielu Pacjentów wciąż ma obawy co do wykorzystania lasera w korekcji narządu wzroku. Najczęściej ten fakt wynika jednak z niedostatecznej wiedzy o całej procedurze lub dotyczy opinii osób, które korzystały z placówek nierenomowanych, prowadzonych przez niedostatecznie wykwalifikowany personel.
Jedną z największych zalet laserowej korekcji wzroku jest krótki czas wykonywana całego działania, który wynosi zaledwie kilkanaście minut. Ponadto korekcję przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym z zastosowaniem specjalnych kropli do oczu. Jedynym odczuciem podczas działania jest więc delikatny nacisk w momencie działania lasera.
Laserowa korekcja wzroku – trwałość efektów i aspekty związane z bezpieczeństwem
Laserowa korekcja wzroku umożliwia nie tyle skorygowanie istniejącej wady, ile jej trwałe usunięcie. Po zabiegu i zaledwie kilkudniowej rekonwalescencji Pacjent nie potrzebuje do funkcjonowania okularów korekcyjnych ani soczewek kontaktowych, nawet jeśli wada refrakcyjna wynosiła kilka dioptrii. Część osób widzi wyraźnie już następnego dnia po zabiegu.
W klinice Vidium Medica wykorzystywane są urządzenia laserowe, które emitują wiązkę lasera wyłącznie w chwili, gdy oko znajduje się w pożądanej pozycji. W przypadku poruszenia gałką oczną laser natychmiast przerywa działanie. Dzięki temu nie dochodzi do czynności niepożądanych, a jedynie ingerencji w zaplanowanym obszarze zabiegowym.
Jakie ryzyko niesie ze sobą laserowa korekcja wzroku?
Pomimo zastosowania odpowiednio dobranej metody laserowej korekcji wzroku, po przeprowadzeniu zabiegu w sporadycznych przypadkach może wystąpić swędzenie i pieczenie oczu, a także łzawienie. Jednym z powikłań bywa również suchość oczu, światłowstręt, zaburzenia ostrości widzenia czy uczucie ciała obcego w oku. Wszystkie tego typu dolegliwości mają jednak charakter krótkotrwały i mijają w ciągu kilku dni od dnia wykonania zabiegu.
Wśród niezwykle rzadkich sytuacji zdarza się wykonanie niepełnej korekcji, skutkiem czego są zazwyczaj bóle głowy w związku z przemęczeniem wzroku i jego nieustannym wytężaniem. Takie przypadki jednak mają miejsce po wykonywaniu zabiegów w niesprawdzonych miejscach, bez kompletu wymaganych badań kwalifikacyjnych i konsultacji.
Niekiedy może też dojść do nadkorekcji. Wówczas, w przypadku usuwania krótkowzroczności, w efekcie Pacjent może widzieć jak osoba nadwzroczna. W skrajnych przypadkach korzystania z usług miejsc niegodnych zaufania może też dojść do przemieszczenia płatka rogówki, co wywołuje stan zapalny lub postrzeganie rozmytego obrazu.
W klinice Vidium Medica każdy zabieg poprzedzany jest szczegółowym wywiadem medycznym oraz wykonaniem kompletem specjalistycznych badań okulistycznych, na podstawie których dobierana jest najkorzystniejsza metoda zabiegowa.