Każdy, kto chce kupić lokal od dewelopera powinien wiedzieć, że może odstąpić od zawartej już umowy deweloperskiej. Jest to możliwe w przypadkach wskazanych w ustawie o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (potocznie zwanej ustawą deweloperską). Przepisy celowo przewidują możliwość odstąpienia, aby zapobiegać nadużyciom ze strony deweloperów oraz skutecznie chronić prawa kupujących lokale mieszkalne i domy jednorodzinne.
Do najbardziej znanych przypadków, kiedy w świetle przepisów prawa nabywca ma możliwość odstąpienia od umowy deweloperskiej, należy zaliczyć następujące sytuacje:
- Umowa deweloperska nie zawiera wszystkich wymaganych prawem elementów wskazanych w ustawie lub zawiera informacje niezgodne z prospektem informacyjnym i załącznikami. W takim przypadku termin na odstąpienie od umowy deweloperskiej wynosi 30 dni od daty jej zawarcia. Ustawodawca umożliwia zatem potencjalnym kupującym zapoznanie się z umową i dokładne jej przeanalizowanie pod kątem jakichkolwiek nieprawidłowości.
- Deweloper nie dostarczył nabywcy prospektu informacyjnego z załącznikami, bądź informacje zawarte w prospekcie informacyjnym lub w załącznikach, na podstawie których zawarto umowę deweloperską, są niezgodne ze stanem faktycznym i prawnym w dniu podpisania umowy. Prospekt informacyjny jest dokumentem zawierającym szczegółowe informacje dotyczące sytuacji prawno-finansowej dewelopera oraz informacje o samym przedsięwzięciu deweloperskim, w tym dotyczące technicznych aspektów konkretnego mieszkania. W tym przypadku termin na odstąpienie od umowy deweloperskiej wynosi 30 dni od jej zawarcia.
- Prospekt informacyjny nie zawiera informacji określonych we wzorze prospektu informacyjnego stanowiącego załącznik do ustawy deweloperskiej. Jeżeli zajdzie taka sytuacja, termin na odstąpienie od umowy deweloperskiej również wynosi 30 dni od jej zawarcia.
- Deweloper nie przeniesie na potencjalnego kupującego prawa własności nieruchomości w terminie określonym w umowie deweloperskiej. W tym przypadku przed skorzystaniem z prawa do odstąpienia od umowy nabywca wyznacza deweloperowi 120-dniowy termin na przeniesienie własności, a dopiero później w razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu jest uprawniony do odstąpienia od tej umowy.
- Deweloper nie usunie wady istotnej lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego na zasadach określonych w ustawie deweloperskiej.
Strony umowy deweloperskiej mogą sami w umowie przewidzieć wspólnie inne sytuacje, kiedy będzie można zrezygnować z umowy deweloperskiej (np. w terminie 1 miesiąca bez podawania przyczyny). Natomiast powinniśmy wiedzieć, że ustawa deweloperska przewiduje również określone przypadki, kiedy to deweloper może odstąpić od umowy deweloperskiej. Jeżeli nabywca skorzysta z prawa odstąpienia, umowę deweloperską uważa się za niezawartą, a nabywca nie ponosi żadnych kosztów związanych z odstąpieniem.
Kontakt: Adwokat Gniezno.