Miejski Ośrodek Kultury jest znowu otwarty po trwającej kilka lat rewitalizacji. Zabytkowy budynek w sercu Pierwszej Stolicy Polski od lat przyciąga mieszkańców. Teraz jest również dostępny architektonicznie dla wszystkich, nowoczesny, świetnie wyposażony i… większy.
Otwarcie wyremontowanego budynku zbiega się z rozpoczęciem 70. sezonu kulturalnego. Miejski Ośrodek Kultury działa bowiem przy ul. Łubieńskiego od 1972 roku, w budynku wybudowanym w 1804 r., w którym mieściła się kiedyś loża masońska, a potem siedziba PZPR i restauracja „Pod żaglami”.
Prace w głównej siedzibie MOK-u przy ulicy Łubieńskiego rozpoczęły się jesienią 2019 roku.
Projekt ten składał się z dwóch części – pierwszą stanowiła rewitalizacja ulicy Rzeźnickiej, która teraz pełni funkcję deptaku artystycznego. Natomiast druga część projektu to właśnie rewitalizacja siedziby MOK mieszczącej się przy ul. Łubieńskiego.
Dzięki tej inwestycji mieszkańcy Gniezna mogą korzystać z infrastruktury nowo zrewitalizowanego budynku, który w całości jest dostępny architektonicznie. Po remoncie MOK zyskał nowe powierzchnie – po raz pierwszy zaadaptowane zostały pomieszczenia strychu oraz częściowo piwnicy, powstała także nowa przestrzeń, czyli ogród zimowy. Nową jakość zyskało również serce instytucji, czyli sala widowiskowa wyposażona w nowoczesne nagłośnienie i oświetlenie, a miejsce po sklepie zajęła galeria sztuki.
Dzięki inwestycji jeszcze więcej mieszkańców może korzystać z dóbr kultury. Remont został wykonany z najwyższą starannością konserwatorską o detale architektoniczne, gdyż jest to zabytek z 1804 roku, który służył masonerii jako siedziba loży „U sześcianu zwieńczonego”. Powierzchnia poddana rewitalizacji to około 3000 m2. Przed rewitalizacją budynek miał 1700 metrów powierzchni użytkowej.
Całkowity koszt inwestycji wyniósł 20,6 mln zł, z czego aż 7,5 mln zł to dofinansowanie z funduszy unijnych.