27 lipca 2017 roku ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości wprowadza zmiany w ustawie o ochronie praw lokatorów. Tego dnia parlament przyjął ustawę, która wprowadza najem instytucjonalny.
Czym jest najem instytucjonalny?
Ten rodzaj najmu został wprowadzony z myślą o firmach, które zajmują się wynajmowaniem lokali mieszkalnych. Wraz z wprowadzeniem ustawy przyjęto różne rozwiązania, które gwarantują bezpieczeństwo najmu dla obu stron.
Między innymi zostały ściśle określone zasady, które pozwalają na wypowiedzenie umowy, z kolei czynsz jest normowany. Osoby wynajmujące mieszkania za pomocą najmu instytucjonalnego nie spotkają się z nagłymi, skokowymi podwyżkami czynszu.
Popularność najmu instytucjonalnego
Celem najmu instytucjonalnego było pobudzenie rynku nieruchomości. Pojawiły się instytucje, które budują całe osiedla przeznaczone pod wynajem, takie jak https://wroclaw.mdr.pl/ W ramach Funduszu Mieszkań dla Rozwoju we Wrocławiu powstaje osiedle przy ulicy Kolejowej na 469 mieszkań. Planowane są również inwestycje na 1300 mieszkań. Inwestycje tego typu zwiększą ilość mieszkań do wynajmu dostępnych na rynku. W końcowym rozrachunku mogą przyczynić się do ogólnego spadku cen mieszkań przeznaczonych na wynajem.
Obecnie, pomimo dość krótkiej obecności przepisów na rynku, jest już blisko 12 tysięcy mieszkań przeznaczonych pod najem instytucjonalny. Jednak liczba ta szybko może wzrosnąć – kolejne inwestycje są już w etapie przygotowawczym.
Wpływ najmu instytucjonalnego na rynek nieruchomości
Wpływ tego rodzaju najmu na rynek mieszkaniowy może być tylko pozytywny. Inwestorzy będą skłonni do budowania kolejnych mieszkań, których w Polsce nadal brakuje. Dzięki temu mieszkania w największych polskich miastach będą łatwiej dostępne. Większa liczba inwestycji pobudzi sam rynek mieszkaniowy i budowlany, co będzie miało pozytywne odbicie na krajowej gospodarce.
Mieszkania przeznaczone pod wynajem instytucjonalny mają bardziej atrakcyjne czynsze w porównaniu z przeznaczonymi na wynajem okazjonalny. Zwiększenie liczby tych pierwszych może doprowadzić do większej konkurencyjności na rynku i do ogólnego spadku cen wynajmu mieszkań.
Podsumowanie
Pomimo tego, że idea wynajmu instytucjonalnego w naszym kraju została wprowadzona dość niedawno, to prężnie się ona rozwija. Powstają nowe inwestycje mieszkaniowe, które są przeznaczone tylko pod najem instytucjonalny. Rosnąca liczba inwestycji będzie miała pozytywny wpływ na rynek nieruchomości oraz na ceny wynajmu mieszkań.