Jezioro Turkusowe w Koninie. Magiczne Malediwy tuż za rogiem!
Turkusowe wody wbrew pozorom nie są znakiem rozpoznawczym odległych, zamorskich destynacji. Zbiorniki wodne o tym unikalnym, wzbudzającym nie lada zaciekawienie zabarwieniu z powodzeniem znaleźć można także w Polsce. Jeden z nich znajduje się w odległości zaledwie ok. 1 godziny drogi od Gniezna, tuż przy granicy Konina. To słynne Jezioro Turkusowe, które warto odwiedzić, jeśli kochamy przyrodnicze ciekawostki i chcemy spędzić czas w naprawdę magicznym miejscu w Wielkopolsce.
Jezioro Turkusowe, znane także pod nazwą Jeziora Lazurowego, jest położone w miejscu dawnego wyrobiska, w którym wydobywany był węgiel brunatny. Obecnie wyrobisko jest nieczynne, a pozostałe po nim zagłębienia w całości wypełnione wodą o unikalnym, turkusowym zabarwieniu. Wody te tworzą przepiękne jezioro, które nadaje się jednak jedynie do podziwiania z brzegu – jego wody, ze względu na wysoki, zasadowy odczyn nie nadają się bowiem do kąpieli.
Jezioro Turkusowe w pełnej krasie można podziwiać z pobliskiej wieży widokowej, a po nacieszeniu oczu pięknem tego unikalnego zbiornika wodnego udać się do Konina – pobliskiego miasta, w którym na turystów czekają liczne muzea, Park Makiet Mikroskala, zabytkowy rynek, nadające się do kąpieli Jezioro Gosławskie, a także Słup Koniński – najstarszy znak drogowy w Polsce z XII w.
Środa Wielkopolska i klimatyczna przejażdżka ciuchcią wąskotorową
Kolejna atrakcja Wielkopolski czeka na turystów w Środzie Wielkopolskiej, która swoim gościom oferuje unikalną atrakcję – możliwość przejażdżki Średzką Kolejką Powiatową. Jest to jedna z ostatnich czynnych kolei wąskotorowych w Wielkopolsce, która pozwala przenieść się w czasie i przekonać się, jak w dawnych czasach wyglądało podróżowanie. Średzka Kolejka Powiatowa liczy sobie ponad 120 lat, w trakcie których przetrwała wojnę, zmiany ustrojów politycznych i wiele innych zawirowań.
Ciuchcia wąskotorowa oferuje przejazdy w sezonie turystycznym na trasie Środa – Zaniemyśl, liczącej sobie ok. 14 km. Ostatnie regularne kursy w tym roku odbędą się w dniach 2-3 września, warto więc pospieszyć się, aby jeszcze w tym sezonie skorzystać z tej oryginalnej i ciekawej atrakcji Wielkopolski, a po powrocie do Środy Wielkopolskiej spędzić nieco więcej czasu w samym mieście.
Atrakcje turystyczne Środy Wielkopolskiej i okolic
Mimo tego, że Środa Wielkopolska jest miejscem zdecydowanie mniej licznie odwiedzanym przez turystów od pobliskiego Poznania, Kórnika czy Rogalina, tu także jest co robić i co zwiedzać! Na uwagę turystów zasługuje m. in. zabytkowy rynek, na którym od średniowiecza, co środę odbywały się targi, kolegiata NMP Wniebowziętej z XV w., a także wysoka na 42 metry Wieża Ciśnień.
W okolicy miasta warto natomiast odwiedzić Muzeum Ziemi Średzkiej i trzy zabytkowe wiatraki w Koszutach – miasteczku oddalonym od Środy Wielkopolskiej o zaledwie 5 km. Na terenie miasta bez problemu znajdziemy także zakwaterowanie – najprościej i najszybciej można wyszukać je za pośrednictwem portalu turystycznego Nocowanie.pl i dzięki temu zyskać więcej czasu na zwiedzanie Środy Wielkopolskiej i okolic!
Średzkie bagna. Prawdziwa gratka dla miłośników bliskiego kontaktu z naturą
Na terenie Środy Wielkopolskiej znajduje się unikalny obszar wodno-błotny, który jest Obszarem Chronionego Krajobrazu o nazwie Bagna Średzkie. Jego łączna powierzchnia wynosi ok. 120 ha i obejmuje dolinę Strugi Średzkiej i pobliskie torfowiska. To bardzo cenny i atrakcyjny pod względem przyrodniczym obszar, którego walory docenią w szczególności miłośnicy przyrody i ptaków.
Bagna Średzkie są ostoją sporej liczby ptactwa – zamieszkują go takie gatunki, jak m. in. czajki, kaczki krzyżówki, rybitwy czarne, nie brakuje tu także bocianów, myszołowów i pustułek. Na ich terenie występują także rośliny charakterystyczne dla terenów podmokłych, w tym m. in. objęty całkowitą ochroną storczyk kukawka oraz częściowo chronione kruszyna pospolita i porzeczka czarna. Bagna Średzkie można bezpiecznie zwiedzać i podziwiać ich unikalne walory przyrodnicze. Na turystów czeka tu ścieżka dydaktyczna, na którą można wejść od strony ul. Kościuszki w Środzie Wielkopolskiej.
3 komentarze
Kolejka powinna jeździć jak kiedyś Gniezno, Witkowo,Powidz ,Przybrodzin nawet był bym skłonny zapalić za taką przejażdżkę 50 zł .Co do jeziora Turkusowego to byłem i trzeba wybrać odpowiednią porę roku i jak się trafi to jest widok petarda najlepiej oglądać z skarpy w lesie
A kiedy będzie kursować gnieźnieńska kolejka na trasie Gniezno – Anastazewo???bo na ten czas to od iluś lat się tylko gada a nie działa
Gminy przez które jeździła kolejka powinny dołożyć pieniedzy aby można było przywrócić przejazdy do Powidza ,napewno ludzie vhetnie by korzystali …