Sytuacja, która rozegrała się niedawno na oficjalnym fanpage’u Miasta i Gminy Września, wywołała żywą dyskusję na temat wolności słowa i potencjalnej cenzury w kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych. Administracja fanpage’u prowadzonego przez samorząd „Września – Miasto w Centrum Zainteresowania” ogłosiła, że z powodu rozpoczęcia kampanii wyborczej wyłączona zostaje możliwość dodawania komentarzy pod postami.
Fanpage „Września – Miasto w Centrum Zainteresowania” cieszył się znacznym zainteresowaniem mieszkańców i sympatyków miasta, gromadząc ponad 30 tysięcy polubień i 35 tysięcy obserwujących. Jednak ogłoszenie, że w okresie kampanii wyborczej nie będzie można dodawać komentarzy pod zamieszczonymi postami, wywołało kontrowersje i pytania dotyczące prawidłowości takiej decyzji. Wiadomo bowiem, że agitacja w trakcie kampanii wyborczej jest dozwolona aż do ciszy wyborczej, która trwa dobę przed wyborami, a nie kilka miesięcy.
W umieszczonym poście na fanpage’u czytamy:
W związku z ogłoszeniem terminu wyborów parlamentarnych i oficjalnym rozpoczęciem kampanii wyborczej, zostaje wyłączona możliwość dodawania komentarzy na profilu ,,Września – Miasto w Centrum Zainteresowania” pod wstawianym postami.
Profil ten na przestrzeni lat polubiło ponad 30 tys. osób. Obserwuje go 35 tys. osób. Komentarze wstawiane na profilu o w/w zasięgach mogą stać się nieuprawnionym narzędziem prowadzenia kampanii wyborczej przez osoby z każdej strony sceny politycznej. Profil urzędu nie chce ponosić odpowiedzialności za tego typu praktyki i brać odpowiedzialność za publikowane treści.
Informacyjny, retrospekcyjny charakter profilu ,,Września – Miasto w Centrum Zainteresowania” pozostaje bez zmian. Wyłączenie dodawania komentarzy pod postami w trakcie kampanii wyborczej ma wyłącznie na celu dążenie do zachowania celów dla których profil ten powstał. Nadal będą mogli Państwo znaleźć tutaj treści dla których zdecydowaliście się go polubić i/lub obserwować.
Fanpage Miasta i Gminy Września jest znany ze swojego informacyjnego i retrospekcyjnego charakteru, jednak decyzja o wyłączeniu komentarzy w trakcie kampanii wyborczej spotkała się z mieszaniem odczuciami wśród mieszkańców. Niektórzy argumentują, że jest to odbierane jako próba ograniczenia wolności słowa i wpływu społeczeństwa na debatę publiczną.
Decyzja ta skłoniła do szerokiej dyskusji nad granicami cenzury w przestrzeniach internetowych i tym, czy ograniczenie możliwości wyrażania opinii na fanpage’u samorządu w tym kontekście jest uzasadnione. Obywatele wyrażają obawy, że takie działania mogą stworzyć precedens i zaszkodzić otwartej debacie oraz pluralizmowi poglądów.
Nie ulega wątpliwości, że temat cenzury i wolności słowa jest niezwykle istotny, a decyzje podejmowane w tej sprawie powinny być przemyślane i wyważone. Jak kształtować przestrzeń publiczną w dobie rosnącej polaryzacji i znaczenia mediów społecznościowych to pytanie, które wciąż pozostaje otwarte.