Co jest chorobą skóry i skąd się biorą?
Do chorób skóry zwanych dermatozami, zalicza się wszystkie schorzenia związane ze skórą, które można uznać za odstępstwo od normy. W samym momencie, gdy na naszej skórze pojawiają się najmniejsze zmiany, możemy mówić o takiej przypadłości.
Najczęściej są następstwem zmian w tkance podskórnej, zaburzeń gruczołów łojowych/potowych i rzadziej mutacji na poziomie komórkowym. Występują głównie przez czynniki bakteryjne, grzybicze, pasożytnicze, alergie, wirusy i choroby tkanki łącznej.
Większość z nich nie stanowi większego zagrożenia dla zdrowia i nie wymaga konsultacji z lekarzem. Najgroźniejsze okazują się te, które charakteryzują się guzami, mają postać owrzodzenia lub w przypadku plamek – nieregularny kształt nieprzypominający jakiejkolwiek z pierwotnych przemian. Inne, mniej alarmujące to tymczasowe grudki, krostki, pęcherze, strupy i blizny. Każdą, nawet najmniej podejrzaną zmianę, warto okresowo badać wraz z lekarzem dermatologiem. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://www.febumed.com.pl/
Najczęściej występujące choroby skóry w Polsce
Polacy, podobnie jak inne narody europejskie najczęściej zmagają się z chorobami skóry o łagodnym i umiarkowanym przebiegu.
Statystycznie, najczęściej mamy do czynienia z:
- trądzikiem,
- łupieżem,
- brodawkami,
- pęcherzycą,
- atopowym zapaleniem skóry,
- łysieniem
- poparzeniami.
Pomimo iż łuszczycę trudno dostrzec przechadzając się ulicą, na tą chorobę cierpi aż 800 tys. Polaków. Z powodu trądziku cierpi co drugi nastolatek, natomiast na łupież narzeka około 10% Polaków po 20. roku życia.
Z kolei na grzybicę najczęściej narzekają osoby starsze pomiędzy 50 a 60 rokiem życia – głównie przez zwiększoną podatność układu autoimmunologicznego, choroby metaboliczne i anemię – statystycznie w tym wieku na grzybicę cierpiał co 3 pacjent skarżący się na dolegliwości.
Jeśli chodzi o oparzenia, problem ten dotyka 400 tys. obywateli Rzeczpospolitej Polskiej rocznie. Statystyka ta jest o tyle niepokojąca, że ponad 20% oparzeń to oparzenia II stopnia, czyli takie przy których dochodzi do powstawania pęcherzy naskórnych.
W kontekście chorób, które w poważniejszym stopniu zagrażają życiu i zdrowiu, możemy mówić o około 40 tys. zachorowań na nowotwory skór. W większości mowa jest o nowotworach niezłośliwych, jednak problem ten z czasem rośnie – coraz częściej diagnozuje się czerniaka złośliwego – u około 3 tys. Polaków rocznie.
Najbardziej narażone są osoby poddawane stałej ekspozycji na promieniowanie UV. Największym ryzykiem obarczeni są ci, którzy przebywają na plaży w trakcie letnich wakacji oraz pracownicy przebywający bez odpowiedniego nakrycia w upalne dni na słońcu.