Czym jest łokieć tenisisty?
Specjalista medycyny sportowej, ortopedii i traumatologii narządów ruchu, lek. Marcin Błoński z Enel-sport na łamach Portalu EnelZdrowie definiuje pojęcie łokcia tenisisty. Jak wskazuje, jest to przeciążeniowa choroba przyczepu mięśnia określana również jako zaburzenie układu mięśniowo-szkieletowego. Charakterystyczne dla tego schorzenia jest występowanie degeneracyjnych zmian w strukturze kolagenu oraz nieprawidłowości w ukrwieniu związanych z procesem neowaskularyzacji. Proces ten polega powstawaniu nowych naczyń krwionośnych w tkankach, w których zwykle nie występują, lub występują w nietypowy sposób.
Łokieć tenisisty rozwija się powoli – taka patologia wynika z powtarzających się, nawracających mikrourazów prowadzących do uszkodzenia tkanek. Na ogół choroba rozwija się w wyniku urazu, któremu może towarzyszyć stan zapalny.
Powstaje w obrębie prostownika promieniowego nadgarstka, który przyczepia się w okolicy stawu łokciowego. Nazwa schorzenia – tak bardzo charakterystyczna – wzięła się od tego, że dolegliwość często występuje u osób amatorsko grających w tenisa, u których pojawiają się problemy ze zginaczami i prostownikami, uniemożliwiające profesjonalną grę.
Objawy łokcia tenisisty
Zanim lekarz wdroży właściwe leczenie, musi przeprowadzić diagnostykę obejmującą wywiad z pacjentem i badanie. Do najczęściej zgłaszanych objawów łokcia tenisisty zalicza się ból, który pojawia się i promieniuje bardziej w stronę nadgarstka lub ramienia. Dolegliwości mogą być wygaszane w okresie, kiedy ręka odpoczywa, i powracać, kiedy wykonuje ona większy wysiłek.
Lekarze najczęściej zlecają w diagnostyce łokcia tenisisty badanie obrazowe, ultrasonograficzne.
Proces leczenia łokcia tenisisty
Do lekarza pacjent powinien zgłosić się, jeśli ból ręki pojawia się często i utrzymuje się przez co najmniej jeden czy dwa dni. Bez właściwego leczenia łokieć tenisisty będzie się pogłębiać.
Tymczasem istnieje wiele metod skutecznej terapii przy takich dolegliwościach bólowych. Często w pierwszej fazie leczenia najbardziej skuteczną może być terapia przeciwzapalna i unieruchomienie kończyny.
Kiedy jednak dochodzi do powstania zmian zwyrodnieniowych, lekarz skupia się w terapii na zwalczaniu przede wszystkim bolesnych objawów zgłaszanych przez pacjenta. W ostrym okresie choroby, kiedy ból jest trudny do wytrzymania, wdrożone powinno być leczenie farmakologiczne w połączeniu z zastosowaniem przez pacjenta stabilizatorów i ortez, które zapewniają kończynie względny odpoczynek. Pozwalają one na unieruchomienie ze zgięciem w stawie łokciowym pod kątem 90 stopni. Ogranicza to odczuwanie dolegliwości. Kiedy ból ustąpi, pacjent może rozpocząć aktywną rehabilitację (https://enel.pl/enelzdrowie/rehabilitacja) opierającą się na ćwiczeniach izometrycznych, czynnych, a w dalszej fazie również z oporem.
W leczeniu łokcia tenisisty i ograniczaniu bólu pacjenta duże znaczenie ma fizykoterapia. Obejmować może ona zabiegi fizykalne mające działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i zmierzające do poprawy przepływu krwi w tkankach. Zmniejszają one również napięcie mięśniowe. Fizykoterapia w niwelowaniu bólu w przebiegu łokcia tenisisty opiera się na wykonywaniu takich zabiegów jak jonofereza czy impulsowe pole magnetyczne małej częstotliwości.
Stany, które pozostają oporne na leczenie zachowawcze kwalifikowane, są kwalifikowane do leczenia chirurgicznego.