Czterech osadzonych uciekło dziś po południu z Zakładu Poprawczego w Trzemesznie. Jeden nie żyje, drugi został zatrzymany, za kolejnymi dwoma trwa policyjna obława.
Funkcjonariusze po odebraniu zgłoszenia o ucieczce trzech 18-latków i jednego 20-latka natychmiast przystąpili do poszukiwań. Początkowo uciekinierzy kierowali się w stronę Jeziora Popielewskiego. Gdy byli przy brzegu, rozdzielili się. Dwóch próbowało przepłynąć Jezioro Popielewskie, pozostali pobiegli w stronę miejscowości Zieleń przy akwenie.
Mężczyźni znajdujący się w wodzie, w pewnym momencie postanowili zawrócić. Do brzegu dopłynął tylko jeden. Został zatrzymany. Drugiego z wody wyjęli strażacy. Przez długi czas trwała jego reanimacja. Ratownicy z całych sił walczyli o jego życie. Niestety bezskutecznie.
I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Gnieźnie ogłosił alarm dla funkcjonariuszy. Trwa obława za pozostałymi dwoma.
Jeden z osiemnastolatków ubrany był w granatową koszulkę z napisem prawdopodobnie 94, szare dresowe spodnie, buty sportowe koloru białego, ciemne włosy, wzrost około 180 cm. Drugi z nieletnich ubrany był w bluzę dresową typu kresz, koloru zielono- niebieskiego, krótkie spodenki niebieskie, był bez butów, szczupłej budowy ciała, wzrost ok. 180 cm.
W przypadku ich napotkania prosimy o kontakt z dyżurnym Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie pod numerem telefonu 47 77 21 211 lub pod telefon alarmowy 112.
W działaniach udział biorą policjanci z powiatu gnieźnieńskiego, mogileńskiego oraz Poznania. W użyciu jest także policyjny dron z kamerą termowizyjną oraz pies.
Zakład Poprawczy w Trzemesznie jest przeznaczony dla nieletnich, którzy ukończyli 16 lat, a w wyjątkowych przypadkach ukończyli 15 lat, i wymagają wzmożonych oddziaływań wychowawczych lub terapeutycznych, lub dopuścili się określonych czynów karalnych wymienionych w Ustawie z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Umieszczenie nieletniego w następuje na podstawie orzeczenia sądu.
W zakładach o wzmożonym nadzorze wychowawczym praca resocjalizacyjna polega w szczególności na zaplanowaniu indywidualnych oddziaływań wychowawczych, w tym zajęć edukacyjnych, korekcyjnych i terapeutycznych, z możliwością czasowego ograniczenia kontaktów z grupą wychowawczą; określeniu porządku dla poszczególnych grup wychowawczych, oddziałów szkolnych, grup warsztatowych oraz możliwości czasowego ograniczenia kontaktów z innymi nieletnimi. Zajęcia w poszczególnych grupach mają ściśle określony porządek. W Zakładzie dla każdego wychowanka opracowany zostaje indywidualny plan oddziaływań.
Kształcenie ogólne i zawodowe, praktyczna nauka zawodu oraz zajęcia w czasie wolnym od nauki i pracy prowadzi się na terenie zakładu. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dla wychowanków wykazujących poprawę w zachowaniu mogą być organizowane zajęcia w czasie wolnym od nauki i pracy poza zakładem pod bezpośrednim i stałym nadzorem pracowników zakładu.