Pierwszy września to wyjątkowa data. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego, poznanie kolegów i koleżanek, wejście w nowy etap i krok ku samodzielności, tak można by opisać pierwszy dzień szkoły każdego debiutanta podstawówki. Rodzice przeżywają ten dzień niejednokrotnie mocniej niż ich pociechy. Szał przygotowań do pierwszej klasy zaczyna się już w sierpniu. Wyprawka, w tym najważniejszy plecak, spędzają im sen z powiek. Co możemy powiedzieć o plecaku odpowiednim dla ucznia pierwszej klasy?
Wszystko, co chcielibyśmy wiedzieć o plecakach
Plecaki, obok tornistrów, są nieodłącznym wyposażeniem ucznia – każdego ucznia, niekiedy też studenta. Trudno wyobrazić sobie lepszy sposób na dźwiganie niemałego bagażu, w którego skład wchodzą książki, zeszyty, artykuły piśmiennicze, worek z butami na zmianę, drugie śniadanie, woda i drobiazgi, jakie dzieci przynoszą z domu do szkoły na przykład małe zabawki, przytulanki czy karty do gry. Plecak charakteryzuje się obłym kształtem i miękkimi ścianami. W środku znajdziemy masę przegródek i dodatkowych kieszonek, takich jak wewnętrzne kieszenie przeznaczone na portfel czy specjalnie wydzielone miejsce na butelkę z wodą, czy z sokiem. Wybierając plecak, miejmy na uwadze to, że plecaki dla 1 klasisty powinny być w miarę możliwości lekkie i maksymalnie funkcjonalne. Równie istotną rolę odgrywają szelki; powinny być na tyle szerokie, by pod wpływem ciężaru bagażu nie wpijały się w skórę i barki dziecka, ponadto dobrze by było, aby dziecko umiało je bez problemu samodzielnie wyregulować.
Za co uczniowie kochają plecaki?
Plecaki wciąż konkurują z tornistrami, prześcigając się w projektach i aspektach wizualnych. Obecne modele często i chętnie korzystają z motywów lubianych przez dzieci i młodzież, a więc z gier czy popularnych filmów, w tym filmów animowanych. Niewątpliwie plecak wyróżnia się lekkością, co czyni go zgrabną alternatywą dla nieco cięższych tornistrów. Na plecak może zdecydować się przede wszystkim uczeń pierwszej klasy, którego budowa ciała jest wyjątkowo drobna. Nie od dziś wiadomo, że drobne, szczupłe dzieci w tornistrze mogą sprawiać wrażenie przygniecionych ciężarem bagażu, jednak tę kwestię lepiej rozpatrywać indywidualnie, idąc z dzieckiem do sklepu i pozwalając mu przymierzyć różne modele plecaków lub tornistrów.
Co z tornistrami?
Skoro o tornistrach mowa, pamiętajmy, że nie są wcale gorszą alternatywą dla plecaków, po prostu najczęściej pasują lepiej dzieciom o nieco większej masie ciała. Ich główną zaletą jest stabilne dno umożliwiające postawienie plecaka na ziemi oraz specjalnie usztywniane ściany, szczególnie ta przylegająca do pleców, dzięki czemu dziecku łatwiej utrzymać wyprostowaną pozycję ciała. Mimo to pamiętajmy, aby decyzję co do plecaka czy tornistra skonsultować z pociechą, bo to w końcu ona będzie korzystała z niego przez co najmniej rok, a może i znacznie dłużej. Ładny plecak czy tornister powinien pomóc naszemu dziecku w przezwyciężeniu lęku przed pierwszymi dniami szkoły.