Czym są sprawy „frankowe”?
Sprawy „frankowe” to potoczne określenie sytuacji, w której kredytobiorcy, którzy kilka-kilkanaście lat temu zaciągnęli kredyt hipoteczny, najczęściej indeksowany lub denominowany we frankach szwajcarskich, zmagają się z problemem związanym ze wzrostem kursu tej waluty. W wyniku zmiany kursu, gwałtownie wzrosły też raty kredytów. Dla wielu osób oznaczało to i nadal oznacza poważne problemy finansowe.
Obecnie kolejne sprawy „frankowe” regularnie trafiają do sądów powszechnych. Kredytobiorcy dochodzą swoich praw wobec banków, domagając się unieważnienia zawartych wcześniej umów, a także nierzadko zwrotu wszystkich wpłaconych rat, odsetek i opłat „okołokredytowych”, które bank otrzymał od nich w trakcie wykonywania umowy. Głównym zarzutem kredytobiorców jest twierdzenie, że banki nie informowały ich należycie o ryzyku związanym z kredytem we frankach szwajcarskich i że poszczególne klauzule umów kredytowych są niedozwolone – sprzeczne z prawem. W większości przypadków kredytobiorcy zwyciężają sądowe batalie. Obecnie statystyki wykazują, że odsetek spraw wygranych przez kredytobiorców wynosi około 98%. Przygotowanie do procesu sądowego wymaga jednak wcześniej podjęcia pewnych kroków.
Przygotowanie do sprawy „frankowej” w sądzie
Właściwe przygotowanie się do sprawy „frankowej” w sądzie może się wydawać skomplikowane. Przedstawiamy zatem kilka kroków, których przejście pomoże Ci w tym procesie:
- Zrozumienie umowy kredytowej – pierwszym krokiem jest dokładne zrozumienie umowy kredytowej, a także zawartych w niej mechanizmów. Niekiedy już same poszczególne klauzule umowne mogą być trudne do zrozumienia dla osoby niezaznajomionej z językiem prawniczym, dlatego warto skonsultować się z doświadczonym radcą prawnym, adwokatem lub doradcą finansowym.
- Zgromadzenie dokumentacji – kolejnym krokiem jest zgromadzenie wszystkich dokumentów związanych z kredytem. Do wystąpienia na drogę sądową niezbędnym jest skompletowanie dokumentów takich jak: umowa kredytowa, tabela opłat i prowizji banku, zestawienia wszystkich wpłat na rzecz banku z całego okresu wykonywania umowy, a także wszelka korespondencja wymieniana uprzednio z bankiem.
- Konsultacja z prawnikiem – radca prawny lub adwokat specjalizujący się w prawie bankowym i sprawach „frankowych” będzie w stanie pomóc zrozumieć szczegóły sprawy i doradzić, jakie kroki podjąć.
- Złożenie pozwu – jeżeli decydujemy się na podjęcie działań prawnych, kolejnym krokiem będzie złożenie pozwu przeciwko bankowi. Pozew powinien zawierać m.in. argumenty dotyczące niewłaściwego informowania o ryzyku oraz niedozwolonych klauzul umowy. Prawidłowe sporządzenie pozwu w jakiejkolwiek sprawie, nie tylko „frankowej”, wymaga zachowania warunków formalnych wynikających z przepisów, a także klarownego sformułowania swoich żądań i roszczeń.
Co warto wiedzieć?
Przygotowując się do sprawy „frankowej”, warto pamiętać o kilku rzeczach:
- Sprawy są indywidualne – każda sprawa „frankowa” jest rozpatrywana indywidualnie, co oznacza, że wynik jednej niekoniecznie będzie miał wpływ na wynik innej. Innymi słowy, to, że jedna osoba uzyskała korzystny dla siebie wyrok sądu, nie od razu oznacza, że inna osoba, która zawarła taką samą umowę kredytu z tym samym bankiem, również osiągnie taki sam rezultat.
- Czas trwania procesu może być długi – procesy sądowe w sprawach „frankowych” mogą trwać długo, czasami nawet kilka lat. Obecnie jednak zauważyć można odwrócenie tego trendu. Sądy są już zaznajomione z omawianą tematyką, co przekłada się na sprawniejsze rozpoznawanie spraw.
- Sprawy są objęte kosztami sądowymi – ze sprawami „frankowymi”, jak z każdą inną sprawą kierowaną do sądu, związane są koszty sądowe. Trzeba pamiętać także o honorarium dla reprezentującego nas w procesie prawnika. Należy to uwzględnić, decydując się na wejście na drogę sądową. W przypadku wygranej w sądzie, kredytobiorca może jednak liczyć na ich zwrot w znacznej części.
- Istnieje możliwość przegranej – jak w każdej sprawie sądowej, istnieje ryzyko przegranej. Warto wziąć to pod uwagę i konsultować wszystkie decyzje z reprezentującym nasze interesy pełnomocnikiem procesowym.
Sprawy „frankowe” są skomplikowane i mogą być stresujące dla osób, które wciąż zmagają się z kredytem bankowym. Jednak z odpowiednim przygotowaniem i wsparciem prawnika, możliwe jest skuteczne dochodzenie swoich praw.
Więcej na temat spraw „frankowych” dowiesz się na https://www.galinski-kleina.pl/pomoc-frankowiczom-sprawy-frankowe/