W związku ze stwierdzeniem ogniska choroby – wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N1 u ptactwa dzikiego (mewy śmieszki) na terenie powiatu gnieźnieńskiego Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gnieźnie wyznacza strefę objętą zakażeniem, obejmującą następujące obszary:
Jezioro Winiary i tereny przyległe: od strony północnej granicę stanowi Trasa Zjazdu Gnieźnieńskiego – droga krajowa nr 15; od strony wschodniej granicę stanowi linia kolejowa przecinająca ul. Zamiejską; od strony południowej granice stanowią ul. Zamiejska oraz ul. Spokojna, dalej od ul. Spokojnej przy skrzyżowaniu z ul. Szarych Szeregów granicę stanowi ścieżka rowerowo-piesza biegnąca do ul. Łazienki do terenu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gnieźnie Sp. z o.o., od strony zachodniej granicą jest działka oczyszczalni miejskiej ogrodzona betonowym płotem biegnącym w stronę jeziora do ścieżki rowerowo-pieszej wzdłuż jeziora Winiary.
Wystąpienie ptasiej grypy, co ustalono na podstawie zbadania padłej mewy, nie oznacza zamknięcia kąpieliska i ścieżek spacerowych. Należy jednak unikać kontaktu z ptactwem.
Mapa strefy objętej zakażeniem stanowi załącznik do rozporządzenia.
W strefie objętej zakażeniem nakazuje się:
1. Utrzymywanie drobiu lub innych ptaków w odosobnieniu, w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych lub innym miejscu w gospodarstwie w sposób:
– ograniczający ich kontakt z dzikimi ptakami,
– uniemożliwiający kontakt z drobiem lub innymi ptakami utrzymywanymi w innych gospodarstwach;
2. Stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego przy kontakcie z drobiem, w szczególności odkażanie rąk i obuwia oraz zabezpieczenia wody, paszy i ściółki przed kontaktem z dzikimi ptakami;
W strefie objętej zakażeniem zakazuje się organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki.
Nakazuje się oznakowanie strefy objętej zakażeniem poprzez ustawienie tablic ostrzegawczych o następującej treści: „Uwaga! Wysoce Zjadliwa Grypa Ptaków – Strefa Objęta Zakażeniem”;
Nakazy i zakazy, o których mowa powyżej obowiązują wszystkich mieszkańców oraz osoby przebywające czasowo w strefie objętej zakażeniem.
Całkowita treść rozporządzenia dostępna pod linkiem: https://edziennik.poznan.uw.gov.pl/legalact/2023/6643/
4 komentarze
Brawo dla tych co wymyślają te zakazy, w całym mieście leżą padłe ptaki a oni tylko zyskają jesuoro
co za kur…. bzdura!!!!
Te wszystkie „zakazy ” sanepidu nijak się mają do warunków miejskich i parków, gdzie nikt drobiu nie hoduje !! Cytuje te śmieszne zakazy, na które szkoda nawet czasu, by je czytać ” W strefie objętej zakażeniem nakazuje się:
Utrzymywanie drobiu lub innych ptaków w odosobnieniu, w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych lub innym miejscu w gospodarstwie w sposób:
– ograniczający ich kontakt z dzikimi ptakami,
– uniemożliwiający kontakt z drobiem lub innymi ptakami utrzymywanymi w innych gospodarstwach;
Stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego przy kontakcie z drobiem, w szczególności odkażanie rąk i obuwia oraz zabezpieczenia wody, paszy i ściółki przed kontaktem z dzikimi ptakami;
W strefie objętej zakażeniem zakazuje się organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki. ” koniec cytatu .
Wystrzelać wszystkie ptactwo w okolicy , następnie należy schować się w piwnicy najlepiej pierw na dwa tygodnie do odwołania i na koniec przyjąć eksperymentalny lek i po sprawie .