Aktywność fizyczna
Spływy kajakowe, zwłaszcza górskie, to doskonała forma relaksu, połączona z amatorskim sportem. Ruch, jaki wykonuje kajakarz, nie męczy nadmiernie nawet mniej nawykłych do wysiłku. Jedyną trudnością jest przenoszenie kajaka przez przeszkody, jakie można napotkać na rzece, ale są one raczej sporadyczne.
Podczas wiosłowania pracują przede wszystkim mięśnie pleców, ramion i brzucha, a to znakomicie wspomaga odchudzanie. Jedna godzina wiosłowania w kajaku pochłania od 200 do 400 kilokalorii, zależnie od intensywności wysiłku, a ta z kolei zależy od warunków szlaku, głównie wartości nurtu rzeki. Dzięki wiosłowaniu płuca są bardziej dotlenione i wzmacnia się serce.
Oczywiście nie zaczyna się przygody ze spływem kajakowym od tras najtrudniejszych; dla nowicjuszy przeznaczone są rzeki łatwiejsze. Ski-raft.pl organizuje szkolenia, zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych w kajakarstwie górskim.
Bezpośredni kontakt z przyrodą
Pobyt na wodzie to okazja do bliskiego, bezpośredniego kontaktu z naturą. Wiele polskich rzek otaczają rezerwaty przyrody, gdzie w ciszy i spokoju, z dala od ośrodków wypoczynkowych, bytują różne gatunki zwierząt. Przepływając można zaobserwować żerujące ptaki wodne, jakich nie widuje się w miastach. W miejscach, gdzie woda jest spokojniejsza, na powierzchni spotyka się grzybienie białe, zwane popularnie nenufarami, oraz grążele żółte. Czyste wody rzek górskich zamieszkują typowe dla tego środowiska ryby – pstrągi potokowe i rzadko już u nas spotykane strzeble, będące pod ścisłą ochroną. Sama rzeka i jej otoczenie stanowi atrakcję, szczególnie jeżeli spływ odbywa się doliną o zupełnie różnych brzegach. Cisza i spokój umożliwia odpoczynek od codzienności.
Nie bez znaczenia jest kontakt z wodą, nie tylko jako szlakiem spływu. W rzece można zażyć kąpieli, z dala od zatłoczonych ośrodków. Jest to ogromna atrakcja zwłaszcza dla dzieci, które uwielbiają wszelkie zabawy w wodzie.
Nawiązywanie nowych znajomości
Spływy kajakowe, podobnie jak spływy pontonowe to świetna okazja do poznania nowych ludzi w różnym wieku. Z tej formy turystyki korzystają, jak już wspomniano, rodziny z dziećmi, młodzi ludzie (dorośli uczniowie, studenci), a także seniorzy, preferujący aktywne spędzanie czasu na emeryturze. Trasa spływu powinna być tak dobrana, aby odpowiadała osobom zarówno początkującym, jak i mającym już doświadczenie w tego typu przedsięwzięciach.
Wspólny spływ rodziców z dziećmi zacieśnia więzy rodzinne, na co w codziennym, zabieganym życiu mamy zazwyczaj za mało czasu. Jeżeli po drodze przewidziany jest nocleg w namiotach, stanowi to dodatkową atrakcję; można zorganizować np. wspólne ognisko dla wszystkich, połączone z pieczeniem kiełbasy na patykach (oczywiście jeżeli pozwalają na to warunki). Takie biesiady sprzyjają nawiązywaniu znajomości, z których mogą powstać wieloletnie przyjaźnie. Spływ kajakowy lub pontonowy może być również formą imprezy integracyjnej.
Niedrogi sposób na wypoczynek
Spływy kajakowe i pontonowe są dostępne w zasadzie dla każdego, nawet niezbyt zasobnego portfela. Nie trzeba mieć własnego sprzętu; zarówno kajak, jak i ponton, można wypożyczyć. Im krótsza trasa spływu i liczniejsza ekipa, tym koszty wypożyczenia sprzętu będą niższe.
Do spania wystarczy namiot, choć dla preferujących wyższy komfort istnieją inne możliwości, np. domki letniskowe lub pokoje w gospodarstwach agroturystycznych. Koszty wyprawy na spływ można obniżyć, jeżeli zabiera się własny prowiant i kuchenkę turystyczną.
Na przygotowanie do spływu nie trzeba wydawać dużych pieniędzy; wystarczy zaopatrzyć się w strój kąpielowy, okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem UV, nakrycie głowy, parę butów do wody i ewentualnie kurtkę przeciwdeszczową, jeżeli prognozy są niepewne.