Jak wygląda recykling plastiku?
Recykling zaczyna się od prawidłowej segregacji. Wrzucanie odpadów do właściwych pojemników ułatwia ich sortowanie i przetwarzanie przez wyspecjalizowane podmioty. O zagospodarowaniu odpadów warto pomyśleć już w trakcie zakupów. Wybierając pojemniki z tworzywa sztucznego, które nadaje się do przetworzenia (np. opakowania spożywcze firmy Stark Partner), można wpłynąć na zwiększenie poziomu recyklingu.
Plastikowe opakowania po chemii, kosmetykach czy produktach spożywczych są odbierane przez firmy specjalizujące się w wywozie odpadów komunalnych. Co ważne, w pojeździe odbierającym śmieci nie dochodzi do ich zmieszania!
Odpady trafiają do sortowni, gdzie są sprawdzane, ważone i opisywane, a następnie sortowane ręcznie lub maszynowo. W ten sposób można wyselekcjonować te surowce, które najlepiej nadają się do przetworzenia.
Istnieje wiele metod recyklingu. Do najpopularniejszych można zaliczyć: mechaniczną, termiczną i chemiczną. Wybór metody przetwarzania jest uzależniony od wielu czynników, m.in. od rodzaju surowca czy stopnia zanieczyszczenia odpadu. Niektóre rodzaje plastiku można przetwarzać wielokrotnie bez utraty pierwotnych właściwości.
Dlaczego recykling jest tak ważny?
Recykling opakowań to zadanie dla każdego. Wszyscy mogą się przyczynić do poprawy systemu segregacji odpadów – zarówno firma produkująca opakowania, jak i „przeciętny Kowalski”, który korzysta z jedzenia na wynos w pojemnikach cateringowych, takich jak https://stark.pl/pojemniki-cateringowe/.
Z odzyskanego plastiku powstają przedmioty codziennego użytku, opakowania dla branży chemicznej, buty, odzież, meble, zabawki i wiele innych. Wprowadzając do obiegu produkty z recyklatów, można znacznie ograniczyć ilość surowca pierwotnego, co przekłada się na mniejsze zużycie energii i obniżenie emisji gazów, które powodują zanieczyszczenie powietrza oraz zmiany klimatyczne.
Recykling jest istotny nie tylko ze względu na ochronę środowiska naturalnego. Segregacja odpadów i ich przetwarzanie przynoszą korzyści finansowe – zarówno producentom, jak i konsumentom. Opakowania z surowca wtórnego są na ogół tańsze od pojemników z surowca pierwotnego, co przekłada się na ostateczną cenę produktu.
Wzrost poziomu recyklingu to jedno z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoją kraje rozwinięte, w tym Polska. Na szczęście świadomość społeczna na temat korzyści płynących z segregowania i przetwarzania odpadów stale rośnie. Coraz więcej firm produkujących opakowania z plastiku dba o to, żeby ich działalność w jak najmniejszym stopniu była obciążeniem dla środowiska naturalnego.