Endometrioza dotyka miliony kobiet na całym świecie. Mimo to wciąż pozostaje niewystarczająco zrozumiana i często zdiagnozowana zbyt późno. Właśnie dlatego warto obserwować swój organizm i w przypadku pojawienia się niepokojących objawów, niezwłocznie zgłosić do specjalisty zajmującego się leczeniem tego schorzenia, które może mieć także negatywny wpływ na płodność. Fachową pomoc można uzyskać w Klinice Bocian w Poznaniu. Wiele pacjentek ośrodka leczenia niepłodności stanowią właśnie kobiety z endometriozą.
Czym jest endometrioza i jak wpływa na płodność?
Endometrioza jest zaburzeniem, które często dotyka kobiety w wieku rozrodczym. Polega na występowaniu tkanki endometrialnej poza jamą macicy np. w jajowodach, jajnikach i otrzewnej wyścielającej jamę brzuszną. Chociaż ta tkanka powinna rozwinąć się wewnątrz macicy, to w przypadku endometriozy rośnie poza nią, powodując dyskomfort i zaburzenia hormonalne. Jej leczenie jest złożonym procesem i wymaga wykwalifikowanej opieki medycznej. Choroba ta często daje poważne objawy, takie jak silne bóle menstruacyjne, bóle podczas stosunku płciowego lub problemy z oddawaniem moczu czy kału. Co więcej, wywołuje także problemy z poczęciem dziecka spowodowane przez tworzenie się blizn i zrostów w obrębie narządów miednicy mniejszej. Często bowiem uniemożliwia zapłodnienie komórki jajowej przez plemnik.
Jak leczyć endometriozę?
Niestety obecna medycyna nie jest w stanie całkowicie wyleczyć endometriozy, jednak potrafi pomóc w polepszeniu komfortu życia kobiety. Leczenie zależy od stopnia zaawansowania choroby, nasilenia objawów, wieku pacjentki, a także jej stanu zdrowia. Ważny jest również cel terapii, czy chodzi np. tylko o zniwelowanie dolegliwości bólowych, czy też o zajście w ciąże. W pierwszej kolejności leczenie może obejmować terapię hormonalną, taką jak przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych bądź niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub preparatów estrogenowo-progestagenowych. Niejednokrotnie stosowane są również analogi gonadoliberyny (GnRH) czy inhibitory aromatazy w celu zahamowania wzrostu tkanki endometrialnej i zmniejszenia stanu zapalnego. Przy braku jakiejkolwiek poprawy, gdy endometrioza jest już bardziej zaawansowana, kolejnym krokiem są interwencje chirurgiczne w postaci laparoskopii diagnostyczno-zabiegowej i usunięcie zrostów, blizn lub torbieli. W przypadku kobiet starających się o dziecko lekarz może zaproponować stymulację jajeczkowania, a także zapłodnienie pozaustrojowe in vitro.
Gdzie leczyć endometriozę w Poznaniu?
Specjalistycznym miejscem, które zajmuje się leczeniem niepłodności i chorób z nią związanych jest Klinika Bocian w Poznaniu zlokalizowana przy ul. Dąbrowskiego 77a. Placówka oferuje kompleksowe podejście do endometriozy obejmujące diagnozowanie choroby, dobieranie odpowiednich metod terapii dla pacjentek. W ośrodku kobiety mogą skorzystać zarówno z terapii farmakologicznej, jak również z leczenia takiego jak zapłodnienie pozaustrojowe in vitro (IVF), które ma najwyższą skuteczność i może pomóc spełnić marzenie o zajściu w ciążę i zastaniu szczęśliwą mamą.
Osoby zainteresowane konsultacją u jednego ze specjalistów zajmujących się leczeniem endometriozy w Klinice Bocian w Poznaniu, mogą umówić się na wizytę telefonicznie: +48 61 635 00 55 lub mailowo poznan@klinikabocian.pl