Mieszkańcy Kłecka skarżą się na zamknięte boisko szkolne. Jest to jedyny tego typu obiekt w tej niewielkiej miejscowości.
Tak wygląda z każdej strony wejście na boisko szkolne w Kłecku. Dzieci chcą się bawić, spędzać czas aktywnie na dworze i nie mogą, bo po godzinach pracy szkoły, tak jest właśnie zamykane jedyne boisko w Kłecku. Społeczeństwo ma pretensje, że dzieci spędzają za dużo czasu przed komputerami i telefonami. A jak dzieci są chętne by pograć w piłkę czy koszykówkę, to widzą łańcuchy i kłódki na furtce. Bardzo przykry widok, a jeszcze większy jak się patrzy na dziecko, któremu chce się płakać. To jedyne boisko w Kłecku oprócz stadionu miejskiego. W Kłecku nie ma też orlika, gdzie już nawet jest on w większości wsi. Dzieci, aby wejść na boisko mają jedynie jedną opcję, przeskakiwać przez płot lub furtkę. W imieniu rodziców i dzieci, prosimy o pomoc i udostępnianie.
Zwróciliśmy się do magistratu w Kłecku z zapytaniem prasowym w tej sprawie:
Dlaczego boisko jest zamykane? Czy gmina ma w planach budowę ogólnodostępnego boiska?
Gmina Kłecko od dwóch lat w okresie letnim udostępnia zmodernizowane boisko szkolne w Kłecku oraz boisko w Dębnicy. Obiekty w okresie letnim są dostępne wg harmonogramu, a nad bezpieczeństwem dzieci i obiektu czuwa wyznaczona osoba. Działania te, mają na celu zabezpieczenie nawierzchni oraz obiektu, które w minionych latach zostały zniszczone (w godzinach poza lekcyjnych). Boiska przyszkolne są wykorzystywane podczas lekcji wychowania fizycznego – dlatego zależy nam aby ich stan techniczny był na wysokim poziomie.Dzieci oraz młodzież w ciągu roku szkolnego mogą korzystać z oferty klubów sportowych GKS Lechita Kłecko (obecnie ok. 100 uczestników zajęć) oraz UKS Delfin (ok. 30 uczestników zajęć) dofinansowanych w ramach otwartych konkursów ofert dla organizacji pozarządowych. Ponadto na Orliku w miejscowości Działyń realizowany jest od kilku lat program Lokalny Animator Sportu – gdzie dzieci i młodzież pod okiem animatora mogą korzystać z obiektu. W okresie letnim przy kłeckim kąpielisku funkcjonuje boisko do siatkówki plażowej oraz plażowej piłki nożnej.
Ponadto gmina Kłecko ma w planach realizację następujących inwestycji, które mają na celu zwiększenie dostępności do obiektów sportowych i rekreacyjnych:
1. 4 maja 2023 r. gmina Kłecko zawarła umowę na rozbudowę terenu rekreacyjno – sportowego przy ul. Słonecznej w Kłecku. W ramach pierwszego etapu prac powstanie boisko do piłki nożnej z nawierzchnią z trawy naturalnej, boisko do streeballa, ogrodzenie terenu oraz wjazd i dojście do furtki. Koszt realizacji pierwszego etapu prac wyniesie 243 540 zł. Całość projektu zakłada budowę siłowni plenerowej, wiaty rekreacyjnej, placu zabaw oraz urządzenia do street workaut’u. Kolejne etapy gmina planuje realizować w terminie późniejszym.
2. Gmina posiada dokumentację projektową na boisko piłkarskie typu Orlik, przy Szkole Podstawowej w Kłecku. Te zadanie może zostać zrealizowane wyłącznie przy wsparciu ze środków z budżetu państwa. W latach minionych kilkukrotnie składano wnioski do Ministerstwa Sportu i Turystyki, o uzyskanie wparcia finansowego dla tej inwestycji. Póki co, nasze wnioski nie znalazły uznania w ocenie ministerstwa, i samo zadanie jest odłożone w czasie.
3. W najbliższych miesiącach zostanie przygotowana dokumentacja projektowa, dla miejsca wypoczynku i skateparku. Docelowo nowe tereny przeznaczone na wypoczynek czynny dzieci i młodzieży, mają zostać przygotowane pomiędzy ulicami Wodną a Cmentarną w Kłecku, wzdłuż istniejącej alejki rowerowo – pieszej, przy brzegu jeziora Gorzuchowskiego. Urząd planuje zaprosić do konsultacji, młodzież korzystającą ze skateparku, aby wspólnie móc przygotować optymalny i zadowalający użytkowników projekt zagospodarowania tego terenu.
Jeden komentarz
Dziennikarz zawalił. Nie sprawdziliście, że popołudniami jest udostępniane dla mieszkańców. Zamykane jest tylko na noc