Autyzm jest jednym z najbardziej znanych zaburzeń rozwojowych, które dotykają dzieci i młodzież. Chociaż pierwsze opisy objawów, które mogą być związane z autyzmem, pojawiają się już w literaturze naukowej w XIX wieku, to dopiero w XXI wieku udało się zrozumieć niektóre z jego mechanizmów i przyczyn. W V-Med Clinic odbyła się konferencja dla nauczycieli poświęcona szeroko pojętym zaburzeniom SI.
Autyzm to zaburzenie neurologiczne, które wpływa na sposób, w jaki jednostka postrzega i reaguje na otaczający świat. Osoby z autyzmem mogą mieć trudności w nawiązywaniu kontaktów społecznych, w rozumieniu mowy werbalnej i niewerbalnej oraz w zachowaniu i przetwarzaniu informacji sensorycznej. Autyzm występuje w różnych stopniach nasilenia i może wpływać na rozwój intelektualny, emocjonalny i behawioralny człowieka.
W V-Med Clinic w Fałkowie odbyła się konferencja poświęcona zaburzeniom SI. Organizatorzy już zapowiadają kolejne edycje tego wydarzenia.
Konferencja dotyczy zaburzeń neurologicznych oraz SI u dzieci – mówi Marcin Król, właściciel V-Med Clinic i organizator konferencji. Są 4 bloki tematyczne, które mają przybliżyć kadrze nauczycielskiej problematykę zaburzeń SI u dzieci. Zaburzenia SI w swoim największym spektrum to autyzm i to chyba jest takie pojęcie, które najbardziej przemawia do ludzi. Są natomiast pewne spektra poniżej autyzmu i wydaje nam się, że rozpoznawanie tych – szczególnie po pandemii – zaburzeń u dzieci w dużej części spada na kadrę nauczycieli, którzy na co dzień obserwują te dzieci. Rodzice często pomijają te sygnały wysyłane przez dzieci. Chcemy wyposażyć nauczycieli przedszkolnych i wczesnoszkolnych w narzędzia merytoryczne do rozmowy z rodzicami, którzy czasami wypierają takie objawy hasłami: wyrośnie z tego, ma jeszcze czas – to są typowe wyparcia. Po wykładzie doktora Piotra Poniewierskiego, który jest też naszym terapeutą w ramach V-Med Clinic można powiedzieć, że autyzm jest chorobą XXI wieku. Sam autyzm jest nieznacznym procentem w populacji dziecięcej, natomiast spektra poniżej autyzmu narastają i szeroko rozumiany pod tym względem autyzm jest chorobą, która faktycznie coraz bardziej dotyka nasze społeczeństwo. Bardzo cieszy mnie duża frekwencja na dzisiejszej konferencji. Od początku zapowiadaliśmy, że to jest tylko wstęp. Ponieważ rozumiemy ten problem bardzo dobrze, też dzięki temu jakich specjalistów mamy w V-Med Clinic i z jakimi problemami przychodzą do nas rodzice aby nasi specjaliści sprostali wyzwaniom, jakie dzieci stawiają przed nimi, chcielibyśmy aby to wydarzenie było cykliczne. Jeżeli nie przed wakacjami, to po wakacjach na pewno zorganizujemy kolejne tego typu konferencję.
Chociaż nie jest jasne, dlaczego autyzm występuje, to badania wskazują na to, że pewne czynniki genetyczne i środowiskowe mogą przyczyniać się do jego rozwoju. W XXI wieku, dzięki postępowi w badaniach genetycznych oraz neurobiologicznych, udało się zidentyfikować kilka genów związanych z autyzmem oraz zrozumieć, jak nieprawidłowości w układzie nerwowym mogą wpływać na pojawienie się objawów autyzmu.
Autyzm stał się chorobą XXI wieku, ponieważ dzisiaj jest on powszechnie diagnozowany u dzieci i młodzieży. Wiele dzieci jest diagnozowanych już na wczesnym etapie, a dzięki temu mogą otrzymać pomoc i wsparcie, które pozwolą im rozwijać się i funkcjonować w społeczeństwie. Dzięki postępowi w badaniach i terapiach, osoby z autyzmem mają dziś szansę na lepsze życie i pełniejszą integrację społeczną.
Mimo że autyzm jest trudnym i złożonym zaburzeniem, to dzięki postępom w badaniach i rozwoju terapii, jest coraz większa szansa na zrozumienie jego przyczyn i skuteczne leczenie. Dlatego też ważne jest, aby społeczeństwo traktowało osoby z autyzmem z szacunkiem i tolerancją, a rodzice i opiekunowie powinni wcześniej zwracać uwagę na zachowania swoich dzieci, aby w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem lub psychologiem.