Bezpieczeństwo to podstawa
Niejedna osoba boleśnie się przekonała, że cięcie drewna przy pomocy piły mechanicznej niesie ze sobą ryzyko doznania poważnych urazów. Nie znaczy to jednak, że nie można temu przeciwdziałać. Odpowiednie przygotowanie się do pracy z tym urządzeniem pomoże nam wyeliminować czające się niebezpieczeństwa. Przede wszystkim należy pamiętać, że każda pilarka posiada instrukcję obsługi. W pierwszej kolejności trzeba dowiedzieć się czegoś więcej o tym urządzeniu i zastosować się do zapisanych zaleceń. Bardzo ważne jest pamiętanie, że pilarki spalinowe posiadają odpowiednią moc i długość prowadnicy. Te parametry muszą być dostosowane do rodzaju wykonywanej przez nas pracy. W przeciwnym razie możemy narazić siebie jak i osoby pracujące w naszej przestrzeni na poważne zagorzenia.
Podstawowe czynności zabezpieczające
Jeśli chcemy użyć pilarki spalinowej do pracy, musimy wcześniej sprawdzić, czy jest w idealnym stanie technicznym. W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się cylindrowi, prowadnicy i filtrowi powietrza. Te części urządzenia muszą być pozbawione wszelkich zabrudzeń. Do ważnych czynności należy także sprawdzenie napięcia łańcucha tnącego czy nie jest nazbyt poluzowany. Następnie badamy czy hamulec bezpieczeństwa działa bez zarzutu. Warto też dokręcić poluzowane nakrętki i śrubki. Bardzo istotne jest zastosowanie właściwego paliwa oraz oleju do smarowania. W ten sposób nie tylko zwiększymy własne bezpieczeństwo, ale też przyczynimy się do dłuższej żywotności urządzenia. Podczas uzupełniania oleju i wlewania paliwa, silnik maszyny powinien być wyłączony. Poza tym nie można przeprowadzać tej czynności w pobliżu ognia.
Odzież ochronna
Podczas pracy pilarką spalinową należy posiadać odpowiednią odzież ochronną. Konieczne jest zabezpieczenie tych części ciała, które mogą być narażone na szwank. Chodzi głównie o nogi, stopy, dłonie, oczy i uszy. W tym celu należy mieć na sobie:
- ubranie z materiału odpornego na uszkodzenia mechaniczne
- okulary ochronne
- rękawice antywibracyjne
- odpowiednie obuwie
- kask ochronny
- ochronniki słuchu
Każdy z tych elementów będzie niezbędny jeśli chcemy bezpiecznie ukończyć pracę. Nawet drobne zaniedbania w tej kwestii mogą skutkować bolesnymi urazami, a nawet poważnymi uszkodzeniami ciała.
Niezbędne środki bezpieczeństwa
Podczas rozruchu pilarki spalinowej trzeba koniecznie sprawdzić, czy prowadnica nie styka się z podłożem lub pobliskimi przedmiotami. Niedopuszczalne jest uruchamianie urządzenia trzymanego w powietrzu. W takiej sytuacji mogłoby dojść do niekontrolowanego przemieszczenia się piły. Po uruchomieniu urządzenia należy sprawdzić działanie elementów sterowniczych, układu smarowania części tnącej oraz hamulca piły łańcuchowej.
Podczas pracy należy cały czas zachowywać czujność. Musimy zadbać o właściwą postawę. Jeśli zajdzie potrzeba przeniesienia piły, można to uczynić po wcześniejszym wyłączeniu oraz nałożeniu na prowadnicę osłony. Podczas konserwacji, urządzenie również musi być wyłączone. W czasie pracy pilarkę należy trzymać oburącz. Najlepiej wykonywać wszelkie czynności tnące do wysokości ramion. Pilarki nie wolno pozostawiać bez nadzoru i włączonego hamulca. Dzięki stosowaniu się do tych zasad przyczynimy się do bezpieczeństwa naszego jak i innych.