Rycerz mierzył się ze smokiem, a pani zabiła pana! Tak nietypowo obchodzono Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w I Liceum Ogólnokształcącym. Uczniom i nauczycielom nie zabrakło inwencji, by pokazać, że język ojczysty jest piękny, choć trudny i ciągle się zmienia.
Uczniowie wzięli udział w dyktandzie ortograficznym. Musieli zmierzyć się z pisownią niezwykle trudnych wyrazów. Bohaterami „Dyktanda z uśmiechem” byli wspomniany rycerz Ambroży i dziewięćdziesięcioipółletnia wiedźma Hildegarda, a ich zadaniem było uspokojenie ohydnie chrapiącego smoka. Z tekstem naszpikowany językowymi zasadzkami najlepiej poradził sobie duet z klasy 3e: Antonina Turza i Maria Szymańska. Wyniki ogłoszono na Festiwalowej Gali, na której Chrobrzacy zapoznali się także z pojęciami z zakresu językoznawstwa, kultury języka i literatury. Uczniowie mogli się dowiedzieć, dlaczego tak ważne w polszczyźnie są znaki diakrytyczne, a także lepiej poznać historię języka polskiego oraz usłyszeć język dawnych i współczesnych mistrzów. Podczas gali obejrzeć można było m.in. przedstawienie „Lilije” na motywach ballady Adama Mickiewicza i prezentację poświęconą językowi i twórczości Wisławy Szymborskiej.
O piękną polszczyznę warto dbać nie tylko z okazji przypadającego w lutym Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, ale codziennie – zachęcają nauczyciele języka polskiego z „Szesnastki”.