Logo

Dział - Kultura i rozrywka

Wiele twarzy polskiej wsi w literaturze współczesnej

Artykul dodany: Wtorek, 1 maja 2018
Wiele twarzy polskiej wsi w literaturze współczesnej "Konopielka" Edwarda Redlińskiego to książka, która z pewnością obala mit "wsi spokojnej, wsi wesołej". Chłopi będący zbiorowym bohaterem tej powieści są bardzo ubodzy, konserwatywni i niezwykle nieufni wobec każdej innowacji. Nie szukają żadnych sposobów, by poprawić swój los, a wszystkie nieszczęścia traktują jako nieodłączną część żywota. Czy jednak jest to obraz bardziej autentyczny, od tego przedstawionego na przykład w "Chłopach" czy w prozie Myśliwskiego? A może cała książka jest celowo przerysowana, tak by czytelnik poczuł niechęć do takiego sposobu życia?

Międzynarodowy Dzień Tańca za nami!

Artykul dodany: Poniedziałek, 30 kwietnia 2018
Międzynarodowy Dzień Tańca za nami! W piątek sekcje taneczne Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie świętowały Międzynarodowy Dzień Tańca. Z tej okazji ulicami Starówki przeszedł barwny, roztańczony korowód, a na Zielonym Zapleczu przy ul. Łubieńskiego odbyły się pokazy taneczne.

Maleo Reggae Rockers zagrali na zakończenie pierwszego dnia imienin Gniezna

Artykul dodany: Poniedziałek, 30 kwietnia 2018
Maleo Reggae Rockers zagrali na zakończenie pierwszego dnia imienin Gniezna Koncert Maleo Reggae Rockers zakończył pierwszy dzień obchodów imienin Gniezna. Muzyka ze sceny ustawionej na Rynku rozbrzmiewała do późnych godzin wieczornych.

Orszak Św. Wojciecha przeszedł gnieźnieńską Starówką

Artykul dodany: Poniedziałek, 30 kwietnia 2018
Orszak Św. Wojciecha przeszedł gnieźnieńską Starówką Barwny orszak Św. Wojciecha przeszedł w niedzielę ulicami Starego Miasta. Wydarzenie zgromadziło sporą liczbę mieszkańców Pierwszej Stolicy. Tegoroczne imieniny Gniezna miały radosny wydźwięk.

Jarmark św. Wojciecha 2018. Zobaczcie, co można było kupić na straganach

Artykul dodany: Poniedziałek, 30 kwietnia 2018
Jarmark św. Wojciecha 2018. Zobaczcie, co można było kupić na straganach Jak co roku gnieźnianie tłumnie przybyli na jarmark z okazji uroczystości świętowojciechowych. Zobaczcie co tym razem można było znaleźć na straganach.

Borka i Sambor wrócili z kolejnymi przygodami

Artykul dodany: Poniedziałek, 30 kwietnia 2018
Borka i Sambor wrócili z kolejnymi przygodami W niedzielę, w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie odbyła się premierę drugiej części komiksu o przygodach Borki i Sambora. O poczynaniach bohaterów opowiedzieli ich twórcy: Elżbieta Żukowska i Karol Kalinowski.

"Zgadnij, kto to?!"

Artykul dodany: Sobota, 28 kwietnia 2018
Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna ogłosiła konkurs dla wszystkich chętnych. Wystarczyło w kwietniu odwiedzić Filię nr 2 przy ul. Staszica 12a i przyjrzeć się zakrytemu portretowi. Zadaniem uczestników konkursu było odgadnięcie nazwiska osoby z obrazu. Swoich sił próbowali zarówno młodsi, jak i starsi czytelnicy.

Rodzinny Piknik Myśliwski już 19 maja

Artykul dodany: Sobota, 28 kwietnia 2018
Rodzinny Piknik Myśliwski już 19 maja 19 maja o godz. 14.30 na boisku sportowym w Kiszkowie odbędzie się Rodzinny Piknik Myśliwski. Wśród atrakcji znalazły się m.in.: lot balonem, strzelnica laserowa, strzelanie z wiatrówki, dmuchane zamki, pokaz pracy psów myśliwskich i wiele innych. Szczegóły na plakacie.

Ukraińska Wiosna: Koncert "Igor Hnydyn Project"

Artykul dodany: Piątek, 27 kwietnia 2018
Ukraińska Wiosna: Koncert 12 maja o godz. 19.00 zapraszamy na koncert Igor Hnydyn Project, który odbędzie się w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie w ramach XI edycji Festiwalu Kultury Ukraińska Wiosna. Bezpłatne zaproszenia do odbioru w sekretariacie MOK.

Imieniny Gniezna już w najbliższy weekend

Artykul dodany: Piątek, 27 kwietnia 2018
Imieniny Gniezna już w najbliższy weekend Już w najbliższy weekend Gniezno będzie świętowało swoje imieniny. Wszystkie wydarzenia tegorocznych obchodów można znaleźć na powyższym plakacie.

Obchody Międzynarodowego Dnia Tańca ponownie na ulicach Gniezna

Artykul dodany: Piątek, 27 kwietnia 2018
Obchody Międzynarodowego Dnia Tańca ponownie na ulicach Gniezna Już dzisiaj Pierwsza Stolica Polskie będzie świętowała Międzynarodowy Dzień Tańca. Zapraszamy o godz. 16.30 na Rynek. Szczegóły na plakacie.

Ogólnopolskie czytanie Jeżycjady

Artykul dodany: Czwartek, 26 kwietnia 2018
Ogólnopolskie czytanie Jeżycjady Jeżycjadę, jak wiemy, można czytać wszędzie - w bibliotece, w domu, w szkole, w parku, w pociągu - i zawsze - wciąż od nowa, choć niekoniecznie od początku, wszak przyjaźń z Borejkami można rozpocząć od dowolnego z 22 tomów, a ich perypetie poznawać chronologicznie lub na wyrywki. Borejkowie są przecież jedną z ulubionych literackich rodzin.

Teatr Fredry w Gnieźnie jedzie na Węgry

Artykul dodany: Czwartek, 26 kwietnia 2018
Teatr Fredry w Gnieźnie jedzie na Węgry To już drugi zagraniczny wyjazd gnieźnieńskiego Teatru w tym sezonie artystycznym. Jeszcze nie tak dawno zespół Teatr Fredry w Gnieźnie z sukcesem wrócił z XXVII Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Bałtycki Dom w Sankt Petersburgu, a teraz przygotowuje się do wyjazdu na Węgry, gdzie zaprezentuje w ramach IX Biennale Krajowych i Międzynarodowych Teatrów dla dzieci i młodzieży ASSITEJ spektakl dla najmłodszych widzów "Droga" M. Kabacińskiej i B. Bąblińskiej oraz "Priv" I. Szostak - widowisko taneczne dla młodzieży i dorosłych.

Biskupin zaprasza na Archeologiczną Majówkę!

Artykul dodany: Środa, 25 kwietnia 2018
Biskupin zaprasza na Archeologiczną Majówkę! Muzeum Archeologiczne w Biskupinie hucznie inauguruje sezon turystyczny na Pałukach. Od 28 kwietnia zaprasza wszystkich spragnionych odpoczynku na świeżym powietrzu na "Archeologiczną Wiosnę". Wydarzenie, które łączy ze sobą naukę z zabawą, potrwa do 6 maja.

Kobiety epoki Piastów, czyli Koronacja Królewska 2018

Artykul dodany: Wtorek, 24 kwietnia 2018
Kobiety epoki Piastów, czyli Koronacja Królewska 2018 Czeska księżniczka Dobrawa wprowadziła Mieszka I w świat europejskiej dyplomacji. Ich córka, Świętosława była królową Szwecji i Danii znaną pod przydomkiem "Storrada", czyli "mocna w słowach". Z kolei Oda przez kilka lat prowadziła z Bolesławem Chrobrym, po śmierci jego ojca, bezpardonową walkę o władzę w kraju.

Książka i róża w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna

Artykul dodany: Wtorek, 24 kwietnia 2018
Książka i róża w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa.

W poszukiwaniu magicznego jaja - premiera komiksu "Borka i Sambor"

Artykul dodany: Poniedziałek, 23 kwietnia 2018
W poszukiwaniu magicznego jaja - premiera komiksu Borka i Sambor powracają! W ostatnią niedzielę kwietnia zapraszamy na premierę drugiej części naszego komiksu. O nowych przygodach dwójki małych bohaterów - Borki i Sambora - opowiedzą ich twórcy: Elżbieta Żukowska i Karol Kalinowski.

Zaśpiewali o Polsce

Artykul dodany: Niedziela, 22 kwietnia 2018
Zaśpiewali o Polsce 17 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 2 w Gnieźnie odbył się konkurs piosenki o Polsce i pieśni patriotycznej. Uczestnikami wydarzenia byli uczniowie klas trzecich wszystkich szkół podstawowych Gniezna. Konkurs ten wpisany był w miejskie obchody 100. rocznicy odzyskania Niepodległości i wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Natalia Nykiel, O.S.T.R., Grzegorz Hyży, Enej i Shakin Dudi wystąpią w Gnieźnie!

Artykul dodany: Wtorek, 17 kwietnia 2018
Natalia Nykiel, O.S.T.R., Grzegorz Hyży, Enej i Shakin Dudi wystąpią w Gnieźnie! Poznaliśmy gwiazdy muzyczne Królewskiego Festiwalu Artystycznego 2018! Na który z koncertów czekacie najbardziej?

"FIDEM"- wyjątkowa wystawa w bibliotece

Artykul dodany: Poniedziałek, 16 kwietnia 2018
Przebywając jakiś czas na obczyźnie dopiero można docenić, jak piękna jest ojczyzna. Świat łudzi ludzi złotem. Czasami wydaje się nam to wspaniałe, jednak czy jest dokładnie tak jak myślimy? Zatrute owoce materializmu kuszą nas i zniewalają. One nas jednak nie nasycą.

"Wóz Drzymały" w SP 5

Artykul dodany: Poniedziałek, 16 kwietnia 2018
W środę, 11 kwietnia, społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej nr 5 w Gnieźnie obejrzała przedstawienie kukiełkowe pt. "Wóz Drzymały", które stanowiło realizację jednego z założeń projektu "Nasza Niepodległa Ojczyzna".

Artysta, który buntuje się przeciwko sobie

Artykul dodany: Poniedziałek, 16 kwietnia 2018
Artysta, który buntuje się przeciwko sobie Najbardziej lubi malować dworce kolejowe. Ubolewa nawet, że ostatnio coraz więcej jeździ samochodem, gdyż rzadziej ma okazję podróżować pociągiem i odwiedzać nowe stacje. I choć większość z nas zna go jako wokalistę i założyciela zespołu Armia, sam mówi o sobie jako o malarzu, który został muzykiem. Tomasz Budzyński, bo o nim tu mowa, zaprezentował się mieszkańcom Pierwszej Stolicy z ciut innej strony, podczas wernisażu w Miejskim Ośrodku Kultury.

Spotkanie jak wędrówka w czasie

Artykul dodany: Poniedziałek, 16 kwietnia 2018
Spotkanie jak wędrówka w czasie Niezwykłą podróż w czasie mieli okazję odbyć w czwartek uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2. Zabrał ich w nią szczególny gość - Bogumił Bielecki.

Wzlotowisko po raz piąty!

Artykul dodany: Niedziela, 15 kwietnia 2018
Wzlotowisko po raz piąty! W sobotę na Stadionie Miejskim przy ul. Wrzesińskiej 25 w Gnieźnie odbyła się 5 już edycja Wzlotowisko. Charytatywna impreza, z której dochód został przeznaczony na leczenie Patrycji Fiedor, każdorazowo spotyka się z dużym zainteresowaniem mieszkańców. Zobaczcie, co tym razem czekało na wszystkich, którzy wybrali się na W25.

WRO on Tour #15 - projekcja i dyskusja

Artykul dodany: Piątek, 13 kwietnia 2018
WRO on Tour #15 - projekcja i dyskusja Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcji i dyskusji dotyczącej współczesnej sztuki wideo WRO on Tour #15, która odbędzie się w auli Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie dnia 18.04.2018 o godz. 17.30.

Eko patriota - warsztaty z Martą Pacak

Artykul dodany: Piątek, 13 kwietnia 2018
Eko patriota - warsztaty z Martą Pacak Patriotyzm jest postawą, którą cechuje umiłowanie oraz oddanie ojczyźnie. Ale w dzisiejszych czasach ma on całkiem inny wymiar niż kilkadziesiąt lat temu. Wtedy to ludzie byli w stanie poświęcić wszystko (nawet własne życie, bo często ginęli na wojnach), aby ocalić ojczyznę. Poza tym dzieci od najmłodszych lat miały wpajaną miłość do ojczystego kraju i to także one w razie potrzeby musiały stanąć do walki.

Wiejskie historie czyli "Konopielka" Edwarda Redlińskiego tematem kwietniowego spotkania Klubu Dyskusji o Książce

Artykul dodany: Piątek, 13 kwietnia 2018
Wiejskie historie czyli Zwyczajowo, jak co miesiąc, zachęcać będziemy Państwa do lektury. Nie, nie będzie to propozycja związana z najnowszym tytułem, który właśnie miał lub mieć będzie swoją głośną premierę wydawniczą.

Wystawa malarska wokalisty zespołu Armia

Artykul dodany: Środa, 11 kwietnia 2018
Wystawa malarska wokalisty zespołu Armia Tomasz Budzyński urodził się w 1962 roku. To kompozytor, autor tekstów, malarz. W latach 1982-84 był wokalistą kultowego zespołu Siekiera. W 1985 roku wraz z Robertem Brylewskim i filozofem Sławomirem Gołaszewskim założył zespół Armia, w którym jest wokalistą do dziś. Występuje też w zespołach Trupia Czaszka, Rimbaud i 2tm2,3. Ma w swoim dorobku ponad 20 płyt, w tym trzy albumy solowe. Zajmuje się malarstwem, grafiką i fotografią. Obrazy Tomasza Budzyńskiego znajdują się na wielu okładkach płyt, a także książek.

Kolejny marsz nordic-walking Stowarzyszenia Aktywne Dalki

Artykul dodany: Środa, 11 kwietnia 2018
Kolejny marsz nordic-walking Stowarzyszenia Aktywne Dalki Piąty marsz z kijkami w sezonie zimowo-wiosennym zaliczyli członkowie Stowarzyszenia. Była to trasa 10 km Kalina - Jankowo Dolne. Po przejściu trasy nastąpiło podsumowanie sezonu kijkowego.

"Spod zamarzniętych powiek"

Artykul dodany: Środa, 11 kwietnia 2018
Ostatnimi czasy wśród Polaków wzrosło zainteresowanie tematyką górską. Widzieliśmy to na przykładzie spotkania w Gnieźnie z Adamem Bieleckim, himalaistą, podróżnikiem, członkiem kadry narodowej we wspinaczce wysokogórskiej.

« poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10143 144 następna »REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno