moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

KFA - dzień pierwszy

Piątek, 13 czerwca 2014
  • KFA - dzień pierwszy

Ruszył Królewski Festiwal Artystyczny, czyli impreza która przez pięć dni będzie oferować uczestnikom możliwość wzięcia udziału w różnorodnych imprezach łączących sześć stanów skupienia kultury: literaturę, fotografię, sztuki plastyczne, muzykę, teatr i film.

W pierwszy dzień festiwalu, 12 czerwca najmłodsi gnieźnianie mogli między innym posłuchać pewnej szczególnej bajki. Książka towarzyszy bowiem człowiekowi od najmłodszych lat do później starości. Lektura przynosi nowe doświadczenia, radość i refleksje... Czytaniem warto się zarazić i właśnie takiemu złapaniu czytelniczego bakcyla służyła akcja czytania wymyślona przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna. Wystarczyło włączyć Radio Gniezno i posłuchać głośno czytanej bajki Jarosława Mikołajczyka „Smak i zapach szczęścia” w interpretacji Anny Dzionek. Uczyniły tak gnieźnieńskie przedszkola, świetlice szkolne, biblioteki, rodzice i opiekunowie małych dzieci. W siedzibie radia, bajki wysłuchały zaś najmłodsi z Przedszkola nr 5 „Mali Przyrodnicy”. Głośne czytanie tak wspaniałej bajki okazało się strzałem w dziesiątkę. Dzieci uwielbiają, gdy im się głośno czyta, czują się wtedy ważne, kochane i coraz mądrzejsze. Swoisty happening czytelniczy umożliwił bibliotece dotarcie do potencjalnych czytelników. Takie akcje pozwalają na kreatywną promocję biblioteki i głośnego czytania, a zarazem przygotowują dzieci do mądrego odbioru kultury.
Po południu, w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się zaś wernisaż prac Piotra Szymańskiego. Wystawa pod nazwą „No coś podobnego” prezentowała jego rysunki satyryczne. Humor słowny, absurdalny klimat prac oraz ciekawa technika wykonania sprawiły, że wielu zwiedzających wybuchało śmiechem oglądając niezwykłe rysunki. Publiczność mogła również przekonać się, że choć na co dzień autor wykonuje poważne zajęcie, jest pogodnym człowiekiem z ogromnym poczuciem humoru.
W Kinie „Helios” późnym wieczorem zaprezentowano film „Hardkor Disko” Krzysztofa Skoniecznego, który zgromadził pokaźną publiczność. Obraz z pewnością nie należy do najprostszych w odbiorze i na pewno jest produkcją poruszającą i niepokojącą. Na uwagę zasługują niezwykle wysmakowane ujęcia, świadczące o wielkim talencie reżysera oraz przejmująco zagrana przez Marcina Kowalczyka rola główna.
A co przyniesie kolejny dzień KFA? Warto się przekonać – szczegóły na plakatach! Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Urząd Miejski