moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Kradli katalizatory w kilku powiatach. Wpadli podczas rutynowej kontroli

Wtorek, 8 października 2013
  • Kradli katalizatory w kilku powiatach. Wpadli podczas rutynowej kontroli

Dwóch mężczyzn w wieku 26 i 31 lat, mieszkańców powiatu nakielskiego, zatrzymali policjanci z Czerniejewa i Gniezna. Podczas rutynowej kontroli drogowej w Żydowie, w aucie, którym poruszali się sprawcy stróże prawa znaleźli narzędzia do wycinania katalizatorów. Mężczyźni, jak się okazało, jeździli po kilku ościennych powiatach i kradli katalizatory z samochodów.

W nocy z 3 na 4 października w Żydowie funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Czerniejewie zatrzymali do kontroli drogowej Forda Modeo na złotowskich tablicach rejestracyjnych. Poruszający się autem dwaj mężczyźni nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów, podawali fałszywe dane personalne i nie potrafili również logicznie wytłumaczyć co robią w powiecie gnieźnieńskim. Funkcjonariusze postanowili przeszukać auto. Zrobili to wspólnie z gnieźnieńskimi policjantami kryminalnymi. W trakcie kontroli w pojeździe znaleźli narzędzia służące do demontażu układów wydechowych i wycinania katalizatorów. Jeden z mężczyzn natomiast ukrył sprzęt służący do pokonywania zabezpieczeń wewnętrznych pojazdów w osobistej bieliźnie. Szybko wyjaśniło się, że są to mieszkańcy powiatu nakielskiego w wieku 26 i 31 lat. Mężczyźni zostali zatrzymani.
Podczas przeszukania ich mieszkań policjanci znaleźli i zabezpieczyli 12 katalizatorów pochodzących od samochodów dostawczych. Przeprowadzone przez funkcjonariuszy operacyjnych i śledczych czynności wykazały, że zatrzymani w ciągu ostatniego roku kradli katalizatory w 9-ciu powiatach województwa wielkopolskiego, w tym 3-ech kradzieży dokonali na terenie powiatu gnieźnieńskiego.
W sumie gnieźnieńscy policjanci jednemu z podejrzanych przestawili 21, drugiemu 22 zarzuty kradzieży. Kolejne zarzuty kradzieży przedstawili im wrzesińscy śledczy.
Sąd Rejonowy w Gnieźnie zastosował wobec 26 i 31 latka dozory policyjne. Za kradzież grozi do 5-ciu lat pozbawienia wolności. Mężczyźni byli wcześniej notowani za kradzieże.