moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Śladami gnieźnieńskich masonów

Wtorek, 3 lipca 2012
  • Śladami gnieźnieńskich masonów

Przyszedł czas by po raz trzeci w tym roku zaprosić miłośników historii i Gniezna na darmowe autorskie oprowadzanie z przewodnikiem Organizacji Turystycznej "Szlak Piastowski". Tym razem będzie to 8 lipca, a program zwiedzania przygotowany przez wieloletniego przewodnika - Ramzesa Temczuka - dla wielu może wydać się ciekawy, a nawet bliżej nieznany.

Od maja tego roku Organizacja Turystyczna „Szlak Piastowski”, podobnie jak w roku ubiegłym, ruszyła z inicjatywą autorskiego zwiedzania miasta z profesjonalnymi przewodnikami zrzeszonymi w Organizacji. Naszym założeniem jest pokazanie mieszkańcom ciekawostek, historii, miejsc, które często na co dzień mijamy nie zastanawiając się jaką tajemnicę one kryją. Raz na miesiąc jeden z naszych przewodników będzie przygotowywał swój autorski program wycieczki, która mogłaby zainteresować i zaktywizować mieszkańców do poznawania miasta Gniezna i jego historii. Dlatego każde zwiedzanie będzie troszkę inne i niepowtarzalne.
Trzecie spotkanie z przewodnikiem odbędzie się już 8 lipca (niedziela). Tym razem grupę będzie oprowadzał Ramzes Temczuk, wieloletni przewodnik po Szlaku Piastowskim, regionalista, a także miłośnik historii. W tym roku wraz z Urzędem Miejskim w Gnieźnie Organizacja Turystyczna „Szlak Piastowski” podjęła się realizacji i opracowania nowych, pieszych szlaków turystycznych po mieście Gnieźnie. Jednym z nowych wytyczonych szlaków jest Szlak Wolnomularski - którego autorem jest Ramzes Temczuk. Tajemnicza i wzbudzająca wiele emocji organizacja wolnomularska w sposób znaczący wpływała na życie mieszkańców Gniezna. Masoni pozostawili po sobie wiele pamiątek zawierających w swej symbolice kult mądrości, pracy i braterstwa. Często przechodząc na co dzień ulicami miasta nie mamy świadomości że część budynków, symboli w naszym mieście, to pozostałości masonerii. Ruch ten zawsze wzbudzał wiele kontrowersji przez swoją tajemniczość, symbolikę, powiązania z władzą - o większości z tych historii będzie można usłyszeć już w najbliższą niedzielę.
Adresatami naszej inicjatywy jest oczywiście każdy, kto chciałby w ciekawy sposób spędzić dzień. Uważamy, że jest to ciekawa forma spędzenia wolnego czasu, dzięki której będzie można wzbogacić swoją wiedzę o mieście. Przewodnik na zainteresowanych będzie czekać 8 lipca (niedziela) o godzinie 15.00 przy budynku Urzędu Miejskiego w Gnieźnie na ul. Lecha skąd będziemy zaczynać naszą podróż. Całość oprowadzania będzie całkowicie bezpłatna, wystarczy tylko przyjść i posłuchać.
Mateusz Wrzesiński
Szlak Piastowski