moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Nowy, dobry początek w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

Sobota, 6 lutego 2021
  • Nowy, dobry początek w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie po kilkumiesięcznej przerwie ponownie otwiera się na i dla zwiedzających: wystawy stałe i czasowe, specjalna trasa edukacyjna, nareszcie "na wyciągniecie ręki" od piątku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 17.00.

Muzeum Początków Państwa Polskiego szczególnie poleca uwadze wystawę „Archeologia wysp. Wyspy na peryferiach monarchii wczesnopiastowskiej”. Zgromadzone eksponaty, aranżacja i narracja całości zostały docenione w plebiscycie magazynu Archeologia Żywa: wystawa została uznana za najlepszą archeologiczną wystawę tymczasową 2020 roku. Regulaminowo, wizytę w Muzeum należy rozpocząć od „Początków Państwa Polskiego”, dalej, poprzez historię wczesnego średniowiecza można się wybrać Rodzinną Ścieżką Zwiedzania. Te rozlokowane w przestrzeni Muzeum sześć stanowisk i kilkadziesiąt ciekawostek opowiada m.in. o ważnych postaciach epoki i o bohaterach dnia codziennego, o historii wczesnośredniowiecznej Europy i datach, które wpisały państwo Piastów w jej kroniki. Całości towarzyszy gra planszowa „Rex ambulans” i... specjalna piosenka.

W kolejnych miesiącach kontynuowane są także lekcje muzealne w trybie online, zebrane w dwa tematy: "Jak żyli ludzie 1000 lat temu?" oraz „Gniezno w XIX wieku”. Więcej informacji o niebanalnym i angażującym opowiadaniu historii o Historii, o tym jak się do niego włączyć i z nim połączyć w zakładce „Ucz się z nami” na stronie internetowej Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.
 
tekst: Informacja prasowa