moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Bezsensowne barierki wzdłuż ul. Biskupińskiej? Takie mamy prawo

Środa, 16 września 2020
  • Bezsensowne barierki wzdłuż ul. Biskupińskiej? Takie mamy prawo

Jeden z Czytelników zwrócił uwagę na barierki wzdłuż ul. Biskupińskiej. Chociaż powinny one chronić pieszych, tak naprawdę mogą stanowić zagrożenie uniemożliwiając ucieczkę przed np. pojazdem, który wypadnie z drogi na zakręcie.

Zwróciliśmy się do Urzędu Miasta Gniezna z zapytaniem prasowym dotyczącym sensu zamontowania barierek w tym miejscu, dlaczego odgrodzono zieleń od chodnika, czy bariery mają utrudnić pieszym ucieczkę przed pojazdem wpadającym na chodnik oraz jaki był koszt tej inwestycji. Poniżej odpowiedź, którą otrzymaliśmy:

w odpowiedzi na Pańskie zapytanie prasowe informuję, że bariery ochronne widoczne na załączonym do zapytania zdjęciu zostały zaprojektowane i zamontowane na odcinku ulicy Biskupińskiej w Gnieźnie w 2018 r. Ich umiejscowienie pomiędzy pasem zieleni a samym chodnikiem wynika wprost z obowiązujących przepisów prawa, zgodnie z którymi każde przejście musi być wyposażone w zabezpieczenia chroniące przed upadkiem jeżeli w pobliży znajduje się obniżenie terenu większe niż pół metra. W tym konkretnym przypadku zaraz za chodnikiem, w pasie zieleni znajduje się dno cieku o takich właśnie parametrach. Szczegółowe regulacje w tym zakresie znajdzie Pana w Rozporządzeniu Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 30 maja 2000 r. (Dz.U.2000.62.735 z dnia 2000.08.03 t.j. ze zm.). Ponadto informuję, że przedmiotowe bariery są częścią większego projektu jakim było zagospodarowanie pobocza na ulicy Biskupińskiej wobec czego nie jesteśmy w stanie określić kosztów zamontowania samych tylko barier.
Urząd Miasta Gniezna
tekst: Andrzej Bukowski
foto: Czytelnik