moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Żydowskie pieśni bez słów - koncert Bastardy w Latarni na Wenei

Poniedziałek, 27 lipca 2020
  • Żydowskie pieśni bez słów - koncert Bastardy w Latarni na Wenei

Stowarzyszenie "Ośla Ławka" zaprasza do Latarni na Wenei - plenerowego domu kultury - na niezwykły koncert, który organizuje w ramach cyklu "Spotkania z tradycją świata" dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura-interwencje". Koncert Bastarda Trio tworzą: Paweł Szamburski, Tomaszem Pokrzywiński i Michał Górczyńskim, którzy 30 lipca o godz. 20.00 zagrają żydowskie pieśni bez słów - chasydzkie Niguny.

Paweł Szamburski (klarnet), Tomasz Pokrzywiński (wiolonczela) oraz Michał Górczyński (klarnet kontrabasowy) sięgają po mistyczne, żydowskie pieśni bez słów - chasydzkie Niguny. Rozwój Nigunów, które niejednokrotnie czerpały z lokalnych tradycji i wzorów muzycznych w kulturze chasydzkiej datuje się na XVIII wiek. To wyjątkowe modlitwy, za pomocą których w zbiorowym śpiewie i tańcu, w euforycznym uniesieniu chasydzi docierają do „komnaty Boga”. Bastarda czerpiąc głównie ze spuścizny dynastii Modrzyc, a także z muzykologicznych zbiorów Moshe Bieregowskiego odkrywa przed nami piękno żydowskich melodii, eksplorując i filtrując je przez unikatowy, ukształotowany już język zespołu. Sylabiczne pieśni chasydów pozwalają artystom na swobodną improwizację oraz bardzo osobistą, intymną formę wypowiedzi. Inspirująca jest dla Bastardy także wewnątrzmuzyczna, narracyjna siła Nigunów. Bez słów opowiadają one o radości i smutku, o życiu w pełnym spektrum doznań, stanowią niejako istotę chasydyzmu, który zawsze oscylował między oczekiwaniem na koniec świata, a radosną niemal ekstatyczną afirmacją życia. Mistyczne kompozycje tworzą przestrzeń, w której artyści poruszają się z ogromną swobodą, wielką klasą, wiedzą i wrażliwością tworząc nowatorskie, wybitne dzieło o niezwykłej sile i urodzie.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu LATOŚ NA WENEI! dofinansowanego ze środków Narodowe Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Interwencje 2020". W związku z sytuacją epidemiczną organizatorzy mogą wpuścić 150 osób. Na miejscu będą dostępne środki dezynfekujące.
 
tekst: Informacja prasowa