moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Wspólne działanie drogą do sukcesu

Czwartek, 8 września 2011
  • Wspólne działanie drogą do sukcesu

Dzisiaj w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Staszica odbyła się konferencja na temat Miejskiego Programu Aktywizacji Seniorów i Integracji Międzypokoleniowej na lata 2011 - 2021. W spotkaniu wzięli udział m.in. seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

„Starość nie może być procesem upadku, kunszt sędziwego wieku polega na tym, aby z każdej chwili życia wydobyć nowe wartości” - to zdanie napisane przez Tomasza Manna było jednym z haseł przewodnich dzisiejszej konferencji. Dzisiejsze spotkanie było lokalną kontynuacją Międzynarodowej Konferencji Uniwersytetów Trzeciego Wieku, która 1 września odbyła się w Gnieźnie. Konferencja, która ostatnio odbyła się w Kolegium Europejskim jest dowodem na to, że musimy się spotykać - mówi Danuta Wiśniewska z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Młodzież nie potrafi z nami rozmawiać. My nie dajemy zepchnąć się do lamusa. Chcemy pokazać swoje doświadczenie. Istnieje kult pięknej młodości. Chcemy udowodnić, że bycie starym też łączy się z dobrą zabawą, miłymi chwilami i przekazywaniem doświadczeń. Jestem bardzo mocno ujęta również dzisiejszą konferencją. Jednocześnie po międzynarodowej konferencji odbyła się u nas konferencja regionalna, na której wszystkie uniwersytety wielkopolskie podjęły działanie, aby przekonać swoje lokalne samorządy o konieczności włączenia osób starszych do swoich samorządów i działań. My nie musimy już tego robić, ponieważ dzisiaj mamy dowód na to, że w Gnieźnie z seniorami spotykają się przedstawiciele różnych instytucji, w tym Urzędu Miasta. To jest dla nas bardzo ważne. Wszyscy mamy inne pomysły, inne zapatrywania i na pewno dzięki temu powstanie coś fajnego. Dzisiejsze spotkanie prowadzone było przez pracowników Urzędu Miejskiego. Zaprosiliśmy dzisiaj seniorów, ponieważ miasto Gniezno chce przygotować się do przyszłego roku oraz do kolejnych 10 lat - mówi Renata Góralczyk-Zielonka z Urzędu Miejskiego. Zaczynamy pracę nad Miejskim Programem Aktywizacji Seniorów i Integracji Międzypokoleniowej. Ten program ma nam służyć przez następne 10 lat. Zaprosiliśmy seniorów, ponieważ nie uważamy, że jesteśmy nieomylni oraz wszystkowiedzący i chcemy przy tworzeniu tego programu wspierać się ich wiedzą i doświadczeniem. Chcemy poznać problemy i pomysły, co mogłoby tak naprawdę w naszym mieście przysłużyć się seniorom, bo nie unikniemy faktu, że nasze społeczeństwo się starzeje. Seniorzy licznie przybyli na dzisiejszą konferencję. Nie zabrakło wśród nich specjalistów z różnych dziedzin, co było wyjątkowo cenne przy podjętym dialogu.
W Gnieźnie w 2010 roku były 5044 osoby w wieku 60-64 lata (2808 kobiet ,2236 mężczyzn), 2468 osób w wieku 65-69 lat (1381 kobiet, 1087 mężczyzn), 2347 osób w wieku 70-74 lata (1425 kobiet, 922 mężczyzn), 1853 osoby w wieku 75-79 lat (1197 kobiet, 656 mężczyzn), 1248 osób w wieku 80-84 lata (849 kobiet, 399 mężczyzn), 856 osób w wieku powyżej 85 lat (636 kobiet, 220 mężczyzn).
(Buk)