moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie Kariny G. - opiekunki MOPS-u! Nie żyje staruszka, nad którą się znęcała

Niedziela, 29 grudnia 2019
  • Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie Kariny G. - opiekunki MOPS-u! Nie żyje staruszka, nad którą się znęcała

Prokuratura Rejonowa w Gnieźnie umorzyła śledztwo w sprawie narażenia 90-letniej kobiety na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poprzez podawanie jej leków psychotropowych wbrew zaleceniom oraz znęcania fizycznego i psychicznego.

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie 90-latki, którą opiekowała się Karina G., była opiekunka z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gnieźnie. Było to drugie zgłoszenie, które wpłynęło na Karinę G. do śledczych. Więcej o sprawie pisaliśmy w artykule „Na Karinę G. wpływały liczne skargi! Dlaczego dyrekcja MOPS-u stała po stronie oprawczyni?”.

Po zasięgnięciu opinii biegłego oraz przeanalizowaniu zebranego materiału dowodowego, sprawa zakończyła się umorzeniem. Jeżeli w sprawie dopuszczona została opinia biegłego w zakresie toksykologii, która nie stwierdziła nieprawidłowości w podawaniu leków, a także jeżeli nie było istniejących obiektywnych dowodów (np. w postaci nagrań, obdukcji itp.) na znęcanie się, to postanowienie o umorzeniu jest normalną konsekwencją - mówi adwokat Radosław Szczepaniak. Prawidłowa jest zatem podjęta decyzja o umorzeniu, jeśli nie było dowodów. Każdy śledczy postąpiłby podobnie. Inne rozstrzygnięcie byłoby możliwe, gdyby pojawiły się faktyczne dowody.

W Sądzie Rejonowym w Gnieźnie toczy się natomiast sprawa przeciwko Karinie G. odnośnie znęcania się fizycznego i psychicznego nad 80-letnią wówczas Panią Ireną. Niestety starsza kobieta zmarła kilka dni temu. Nie przerywa to jednak biegu sprawy. Byłej opiekunce grozi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.
 
tekst: Andrzej Bukowski