moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Nowy rok i nowe oblicze Świetlicy "Dzieci z chmur"

Poniedziałek, 9 grudnia 2019
  • Nowy rok i nowe oblicze Świetlicy

Prawdopodobnie już od 1 stycznia przyszłego roku Świetlica Środowiskowa "Dzieci z chmur" funkcjonować będzie w budynku CAS Largo przy ul Kościuszki 7. Od 1 kwietnia planowane jest połączenie placówki z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Gnieźnie. Do tego czasu świetlica działać będzie z obecną kadrą wychowawców.

Zmiany organizacyjne w placówce planowane są od 1 kwietnia 2020 roku, kiedy kadrę świetlicy stanowić mają 2 osoby zatrudnione w wymiarze czasu pracy pół etatu. Czynnik ludzki, emocjonalny miał duży wpływ - mówi starosta Piotr Gruszczyński. Rzeczywiście część radnych Platformy chciała poprzeć funkcjonowanie w dalszym trybie tej świetlicy. Natomiast ja przedstawiłem na spotkaniu jeszcze jeden wariant. Restrukturyzację i tak jestem zmuszony przeprowadzić, ponieważ finanse są w takim a nie innym stanie, dlatego w tym momencie to starosta będzie podejmował decyzję co do dalszego funkcjonowania tej świetlicy w wymiarze, który do tej pory był. Chcę przypomnieć, że świetlica kosztuje nas 300 tys. zł, 3,6 etatu. Zdecydowanie zmienię to. (...) Myślę, że ta świetlica może tak samo dobrze funkcjonować przy jednym etacie, być może jeden etat - po pół etatu na osobę. (...) Skutek będzie taki, że w najbliższych dniach dojdzie do wręczenia wypowiedzeń i podpisania umów na całkowicie nowych warunkach, ale postaram się, żeby było to z jak najmniejszą krzywdą dla pracowników, aczkolwiek nie gwarantuję, że te wynagrodzenia będą takie jak do tej pory, czyli między 4,8 tys. zł a 6,8 tys. zł. Na taki wydatek na pewno nas nie stać. Na pewno nie jest to mój sukces. Bardzo mi zależało, żeby radni tą uchwałę poparli, natomiast już w trakcie sesji powiedziałem, że w alternatywie mam jeszcze jedno rozwiązanie. Myślę, że ulżyło radnym, że nie muszą podejmować bardzo trudnej decyzji.

Włączenie placówki do struktury PCPR pozwoli uczęszczającym do niej podopiecznym na korzystanie z zajęć prowadzonych w Centrum Aktywności Społecznej „Largo”, między innymi: warsztatów ruchu i tańca, fotografii, krawieckich, plastycznych oraz teatralnych. Nie wpływa również znacząco na jej lokalizację. Atutem nowego budynku jest ponadto duża ilość przestronnych pomieszczeń, w tym obecność sali do przedstawień teatralnych. Bardzo ważny jest również ich dostęp do światła dziennego. Dotychczas podopieczni świetlicy "Dzieci z chmur" mieli do dyspozycji wyłącznie kilka niewielkich pomieszczeń ulokowanych w podpiwniczonej części budynku. Nowy lokal z pewnością zapewni świetlicy większe możliwości rozwoju oraz komfortowe warunki podczas pracy wychowawczej, zajęć rekreacyjnych czy organizacji artystycznych projektów.
 
tekst: Andrzej Bukowski
foto: Andrzej Bukowski