Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Oni nie musieli zginąć! Co wydarzyło się na budowanym odcinku drogi S5? Kto zawinił?

Poniedziałek, 2 grudnia 2019
  • Oni nie musieli zginąć! Co wydarzyło się na budowanym odcinku drogi S5? Kto zawinił?

3 listopada o godz. 5.25 w miejscowości Cotoń, na budowanym odcinku drogi S5 wydarzył się tragiczny wypadek. W czołowym zderzeniu osobowego Fiata i busa zginęła jedna osoba. Na miejscu nie było żadnych śladów hamowania. Tydzień później, kilkaset metrów dalej doszło do kolejnej "czołówki". Tym razem zginęła jedna osoba a dziesięć zostało rannych. Czy zdarzenia były z winy kierowców? Okazuje się, że szło im zapobiec.

Do naszej redakcji zgłosiła się rodzina mężczyzny, który zginął w pierwszym wypadku. Zdarzenie miało miejsce 3 listopada. Kilka dni później do Polski przyleciał z Australii brat ofiary. Jest on adwokatem mieszkającym na stałe w Australii. Pojechał na miejsce wypadku i to, co zobaczył, przeraziło go. Pojechałem na miejsce wypadku mojego brata i znalazłem części rozbitego Mercedesa - mówi Pan Marcin. Jak się okazało, to nie było to miejsce i to nie były części z samochodu, z którym zderzył się mój brat. Miejsce wypadku mojego brata było około kilometr dalej. Okazało się, że na tym odcinku było więcej wypadków. Zacząłem się zastanawiać dlaczego. Zrobiłem zdjęcia, nagrałem filmy z drona i wszystko zrozumiałem.
 
WJAZD NA S5Jadąc od strony Bydgoszczy już na rondzie znaki sprawiają, że kierowcy mogą stracić orientację. Dodatkowo w dniach, w których doszło do wypadków, pachołki ustawione na prawym pasie ruchu „spychały” kierowców na lewy pas, chociaż ten odcinek drogi był dwukierunkowy. Widać, że samochody jadą w jednym kierunku dwoma psami ruchu, traktując je jako równorzędne. ZNaki były tam zmieniane co kilka dni. Te widoczne na nagraniach zostały ustawione po pierwszym tragicznym wypadku, w którym zginął właśnie brat Pana Marcina. Po drugim zdarzeniu śmiertelnym ponownie dokonano zmian.

Po lewej stronie kierowcy widzą wybudowany odcinek drogi ekspresowej S5, co dodatkowo może ich mylić. Z poziomu jezdni nie widzą, że pasy nie są namalowane na całej długości. Odbierają więc pasy za barierami energochłonnymi jako jezdnię dopuszczoną do ruchu. Na nagraniach widać wiele sytuacji, w których mogło dojść do wypadków.
 
ZACHOWANIE KIEROWCÓW
Kierowcy widząc samochody jadące z naprzeciwka nie bardzo wiedzieli jak się zachować. W miejscu, gdzie zginął brat Pana Marcina nie było żadnych śladów hamowania. Jak udało nam się ustalić, miejscowi mieszkańcy nie jeździli w tym okresie tą drogą. Zapytaliśmy jednego z kierowców dlaczego. Panie, tam ludzie giną - mówi Pan Zbigniew z Rogowa. Ta droga jest źle zrobiona. Ona nie powinna być otwarta. Oni sami nie wiedzą jak te znaki postawili. Rano stawiali jedne, po południu drugie ale to dwie osobne ekipy stawiały. Ludzie tam myślą, że jadą w jedną stronę a to jest droga w dwóch kierunkach. Kiedyś powiedziałem o tym policjantowi to mi powiedział, że oni nic za to nie mogą, że takie chore w Polsce mamy prawo, że znaki stawiają budowlańcy, którzy powinni rowy kopać. Ani ja, ani żona tamtędy nie jeździmy. Wolimy dłużej, gorszą drogą ale dojechać do domu. Ja mam dzieci i małe wnuki. Chcę z nimi spędzić święta. Ci ludzie tam nie musieli zginąć. To nie ich wina. Ale weź to Pan udowodnij w Polsce. Słyszał Pan, żeby ktoś w Polsce wygrał z firmą państwową? U nas pod tym względem od czasów komuny to się tylko rok w kalendarzu zmienia.

Pan Marcin o sytuacji na budowanym odcinku drogi S5 powiadomił Policję i Prokuraturę w Żninie. 8 listopada złożył zeznania, w których nadmienił, że oznakowanie drogi wprowadza kierowców w błąd. Wspomniał m.in. o odwołaniu zakazu wyprzedzania, który sugeruje, że na tym odcinku drogi można wykonywać ten manewr w sposób bezpieczny. Mimo dołączonych filmów i zdjęć, nie zmieniono oznakowania. 10 listopada doszło do kolejnego wypadku. Tym razem również zginęła jedna osoba, ale rannych zostało 10 uczestników zdarzenia. Pan Marcin całkowicie przypadkowo najechał na to zdarzenia. Dowiedział się, że po wypadku jego brata drogę oglądała powołana do tego komisja, ale nic nie zmieniono. Strażacy patrzyli na rozbite auta. Sami między sobą mówili, że coś tutaj jest nie tak, że znaki są źle ustawione, że zginie więcej osób. Po drugiej tragedii w poniedziałek rano zmieniono oznakowanie zgodnie z wcześniejszymi zaleceniami Pana Marcina. Zlikwidowano odwołanie zakazu wyprzedzania a pasy ruchu rozdzielono pachołkami. Tym samym można powiedzieć, że zarządca drogi przyznał się do popełnionego wcześniej błędu.

Brat Pana Marcina był obywatelem Australii. Także był adwokatem i doktorem. W sprawę włączył się konsul tego kraju. Co ciekawe, wypadek z udziałem brata Pana Marcina miał miejsce w niedzielę o godz. 5.25. Mężczyzna zmarł ok. godz. 9.00 w szpitalu. Rodzina szukała go za pośrednictwem Policji. O godz. 2.00 w nocy z niedzieli na poniedziałek, czyli 17 godzin po zgonie mundurowi w Poznaniu nadal nie mieli żadnych informacji. Ponowna wizyta na komendzie miała miejsce o godz. 9.00, czyli dobę po śmierci. I tym razem w systemach nie widniała żadna informacja. W tym samym czasie, jeszcze podczas wizyty na komendzie, rodzina zmarłego znalazła na naszym portalu artykuł o wypadku. Kilka minut później zadzwonił z Australii Pan Marcin, brat zmarłego. Ambasada w Australii powiadomiła go, że jego brat zginął w wypadku. Tak więc kraj znajdujący się na drugim końcu globu wiedział o śmierci mężczyzny szybciej niż Polska Policja.


Okazuje się, że na tym odcinku drogi było więcej wypadków. Zwróciliśmy się z zapytaniem prasowym do Policji w Żninie. Poniżej odpowiedź, którą otrzymaliśmy:

W odpowiedzi na pytania informuję, że w okresie od 1 października 2019 roku do dnia 14 listopada 2019 roku na odcinku budowanej drogi S-5 pomiędzy węzłem Gniezno/Żnin/Mielno, a miastem Żnin doszło do 3 wypadków oraz 8 kolizji drogowych.
Po wypadku, do którego doszło w dniu 3.11.2019r. z inicjatywy Komendy Powiatowej Policji w Żninie w dniu 7.11.2019r. została przeprowadzona lustracja drogi z udziałem zarządcy drogi, wykonawcą budowy drogi S-5 oraz przedstawicielami  Straży Pożarnej. Wszelkie uwagi i spostrzeżenia dotyczące oznakowania i tymczasowej organizacji ruchu funkcjonariusze Policji przekazali zarządy drogi oraz wykonawcy.
Brat kierowcy został przesłuchany w charakterze świadka w prowadzonym postępowaniu w sprawie wypadku, w dniu 8.11, a więc już po naszej lustracji.
Kwestie dotyczące prawidłowości oznakowania oraz funkcjonowania tymczasowej organizacji ruchu w rejonie budowanej drogi S-5 są przedmiotem prokuratorskiego śledztwa. Wszelka dokumentacja, jaką dysponuje KPP Żnin, dotycząca oznakowania drogi, zostanie włączona do materiału dowodowego, a następnie poddana ocenie i analizie przez prokuratora prowadzącego w tej sprawie śledztwo.
mł. asp. Wioleta Burzych
Oficer Prasowy
Komendanta Powiatowego Policji w Żninie


O komentarz poprosiliśmy także Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Poniżej odpowiedź:

W odpowiedzi na Pana zapytanie dot. sytuacji na drodze nr 5 w m. Cotoń, pragniemy poinformować, że:
Przyczyny wypadku na przedmiotowym odcinku badają właściwe służby.
W październiku została wprowadzona zmiana w organizacji ruchu na budowie 7 odcinka drogi S5 . Ruch na przedmiotowym odcinku został przeniesiony z dotychczasowej drogi krajowej nr 5 na budowaną drogę ekspresową S5. Kierowcy jadą na placu budowy jednym pasem przyszłej drogi S5 w obu kierunkach, natomiast druga jezdnia nie została w tym etapie oddana do ruchu publicznego.
W tym miejscu jest oczywiście bardzo dobra, nowa nawierzchnia i szeroka jezdnia choć należy pamiętać, że jest to nadal teren budowy i nie jest to jeszcze droga ekspresowa. Droga nie posiada jeszcze oznakowania drogi ekspresowej, są wprowadzone ograniczenia prędkości i znaki ostrzegające, że droga prowadzi jednym pasem w obu kierunkach (znak - „odcinek jezdni o ruchu dwukierunkowym”).
Nie stwierdzono występowania uchybień po stronie tymczasowej infrastruktury drogowej i oznakowania, które zostało wprowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami. Odbyło się na początku listopada spotkanie z Policją i Wykonawcą w celu ponownego sprawdzenia oznakowania w tym miejscu. 
W związku jednak z niestosowaniem się wielu kierowców do obowiązującego na tym odcinku oznakowania,  Wykonawca dodatkowo dostawił tablice kierujące U-21.
Filmy p. Marcina Łazińskiego nie zostały nam przedłożone i go nie widzieliśmy.
Apelujemy więc do kierowców o ostrożność a przede wszystkim o stosowanie się do obowiązującego oznakowania.
Z poważaniem
Tomasz Okoński
Główny Specjalista ds. Komunikacji

Pan Marcin jest adwokatem i zapowiedział, że będzie walczył z zarządcą drogi. Nie chodzi mu o pieniądze, ale o ociągnięcie do odpowiedzialności osób, który przyczyniły się zarówno do śmierci jego brata, ale także drugiej ofiary.

Więcej informacji o tragicznych wypadkach na budowanym odcinku drogi ekspresowej S5 można znaleźć w artykułach:
Tragiczny wypadek w Cotoniu
Jedna osoba nie żyje, dziesięć jest poszkodowanych, w tym troje dzieci! Tragiczny wypadek na granicy powiatów!
tekst: Andrzej Bukowski