moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Pracownicze Plany Kapitałowe - "z czym to się je?"

Wtorek, 12 listopada 2019
  • Pracownicze Plany Kapitałowe -

Wiesława Pastuszek to specjalista od dystrybucji produktów finansowych na polskim rynku. Charyzmatyczna wizjonerka, zaraża zaangażowaniem i energią każdego, kogo spotka na swojej drodze. Niesamowita siła napędowa zespołu wyznająca zasadę "albo wymówki, albo wyniki".

Od 1994 pracowała na rynku dla największych instytucji finansowych takich jak Metlife, Generali, Pramerica-Unum, Legg Mason- Esaliens, Axa, Aegon, Credit Suisse, PZU, Hestia, Warta tworząc struktury sprzedaży czy prowadząc projekty produktowe Brała udział w konferencjach prowadzonych przez gigantów światowych finansów takich jak AIG. Słuchaczka prestiżowej szkoły MDRT oraz Europejskiej Akademii Ubezpieczeń. Uczestniczyła we wszystkich zmianach na rynku kapitałowym w Polsce (wprowadzenie OFE, IKZE, IKE i PPE). Prowadzi fundację, która pomaga świadomy przedsiębiorcom uzyskać niezależność w biznesie, bo wierzy, że ma to sens. Dzisiaj we współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju organizuje konferencje i wdrożenie pracodawców do PPK.

Pracownicze Plany Kapitałowe - to pojęcie często nadal brzmi obco dla wielu osób. Może Pani wyjaśnić w kilku zdaniach o co tak naprawdę chodzi?
PPK to program, który zostaje wprowadzony w Polsce w celu zwiększenia bezpieczeństwa finansowego przyszłych emerytów. Każdy uczestnik PPK będzie posiadał osobiste i własnościowe konto, na które co m-c będą odprowadzane oszczędności na jego dodatkową emeryturę. Program PPK jest dobrowolny dla pracowników i obowiązkowy dla pracodawców co w praktyce oznacza tyle, że pracownik w każdym momencie swojego zatrudnienia będzie mógł zmienić swoją decyzję czy uczestniczy w programie PPK, czy też nie. Natomiast pracodawca ma obowiązek umożliwić uczestnictwo w PPK swoim pracownikom i odprowadzać dodatkową, „swoją” część składki dla pracowników którzy w programie PPK biorą udział.
 
Czy warto więc korzystać z PPK? Jeżeli tak, to jak zacząć?
Warto korzystać z PPK z kilku powodów: Po pierwsze - Emerytury z ZUS są bardzo niskie i nie wystarczają na godną egzystencję po osiągnięciu wieku emerytalnego.
Po drugie - do każdej odłożonej składki pracownika, pracodawca i państwo dopłacą drugie tyle. Obrazując na liczbach przy wpłacie 50zł na PPK drugie 50zł otrzymamy dodatkowo. Nie ma na rynku polskim produktu oszczędnościowego który oferowałby taki przyrost naszych oszczędności.
Po trzecie - zgromadzone na koncie środki można wykorzystać na inne cele określone w ustawie ( leczenie w przypadku ciężkiej, przewlekłej choroby lub przeznaczyć na wpłatę własną przy zakupie własnościowego mieszkania). Można też w każdej chwili zrezygnować z uczestnictwa w PPK i wypłacić zgromadzone na nim środki.
Jak zacząć? Pracownicy w wieku 18 - 55 lat nie muszą robić nic - zostaną do programu zapisani z automatu a pracownicy po między 55 - 70 r.ż. chcąc przystąpić do PPK będą musieli złożyć deklarację. Przekazać wszystkie informacje oraz zbiór deklaracji ma ustawowy obowiązek przeprowadzić pracodawca w swoim zakładzie pracy. Pracodawcy mają określone terminy, uzależnione od liczby zatrudnionych pracowników, w których muszą obowiązkowo wdrożyć PPK w swoich firmach i umożliwić przystąpienie do PPK swoim pracownikom.

Koniec roku coraz bliżej, czasu do podjęcia decyzji zostało coraz mniej. Co jeżeli nie zdążymy wdrożyć PPK?
Pracodawcy, którzy w określonym terminie nie wdrożą w swoich firmach PPK będą obciążeni karami w wysokości od 1 000 do nawet 1 000 000 zł naliczonymi proporcjonalnie do obrotów swojej firmy. Dodatkowo zostaną i tak wdrożeni do PPK z wyznaczoną Instytucją Finansową, która będzie zarządzać i prowadzić PPK w firmie. Pracownicy nie ponoszą żadnych konsekwencji bo dla nich PPK jest dobrowolne - mogą w każdym momencie podjąć decyzję o przystąpieniu bądź rezygnacji z PPK.

 
tekst: Andrzej Bukowski