moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

"To bardzo duże wyzwanie". Rozmowa z Marcinem Tarnowskim - Prezesem Spółki Nowe Winiary

Czwartek, 17 października 2019

Przy ul. Północnej w Gnieźnie powstaje osiedle Nowe Winiary. Ten nowoczesny projekt wyróżnia się na tle innych m.in. dzięki wykorzystaniu źródeł energii odnawialnej. O inwestycji rozmawialiśmy z Marcinem Tarnowskim - prezesem Spółki Nowe Winiary.

Ma Pan spore doświadczenie w biznesie. Osiedle Nowe Winiary to jednak pierwsza inwestycja deweloperska, którą Pan realizuje. Czy to duże wyzwanie?
Tak, to bardzo duże wyzwanie, ale świetnie sobie z nim radzimy. Oczywiście spotkaliśmy się z wieloma przeszkodami, jednak wytrwale idziemy do przodu. Jest to na pewno nieco kontrowersyjna inwestycja ze względu na innowacyjne rozwiązania, które zostały zaplanowane.

Osiedle ma być zasilane ze źródeł energii odnawialnej, a dokładniej - ogniw fotowoltaicznych. Skąd ten pomysł? Jakie jeszcze innowacje znajdą się na tym terenie?
Tak, to właśnie najbardziej wyróżnia naszą inwestycję. Może najpierw odpowiem na pytanie, skąd wziął się pomysł. Gniezno nie należy do miast, w których dużo się zarabia. Mieszkańcy bloków, które budujemy będą mieli w domach liczniki dwukierunkowe - od produkcji i poboru energii elektrycznej. Jeżeli nie wykorzystają wyprodukowanego prądu, tak naprawdę nie zapłacą za niego ani złotówki. W ten sposób mogą naprawdę sporo zaoszczędzić. Dlaczego ogniwa fotowoltaiczne? Są stosunkowo małe, można je zamontować na dachu budynku w związku z czym nie zajmują dodatkowego miejsca. Okolica jest dobrze nasłoneczniona - nie ma tutaj żadnych naturalnych czy sztucznych przeszkód. Proszę zwrócić uwagę, że są to bloki najbardziej wysunięte na granicę miasta. Udało się nawet uzyskać znak „koniec terenu zabudowanego”, który postawiono tuż przy pierwszym z planowanych bloków. Mieszkańcy będą mogli poczuć się niemalże jak na wsi, jednak będzie to teren zurbanizowany w granicach administracyjnych Pierwszej Stolicy Polski. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest parking. Nie będzie typowego parkingu podziemnego, ale część miejsc będzie miała coś w rodzaju zadaszenia. W ten sposób uzyskamy miejsca postojowe na dwóch poziomach. Ścianki z izolacją akustyczną mają natomiast zapewnić komfort mieszkańcom. To rozwiązanie jest stosowane już przez wielu deweloperów, jednak nadal nie jest standardem.

Wspomniał Pan o terenie zurbanizowanym. Na razie jest tutaj polna droga. Czy to się zmieni?
Oczywiście, że tak. Wokół tego tematu narosło sporo nieprawdziwych mitów i plotek. Od samego początku zapewniamy naszych klientów, że będzie tutaj droga asfaltowa, chodniki i oświetlenie. Projekt drogi już dawno został złożony w Urzędzie Miasta Gniezna. Wcześniej były ustalenia z prezydentem. Tomasz Budasz przyjechał także przyjrzeć się inwestycji, czego pan redaktor był nawet świadkiem. Także w tym miejscu chcę zburzyć wszystkie nieprawdziwe informacje i zapewnić, że do bloków będzie dochodziła droga asfaltowa. Mamy już podpisaną umowę z magistratem, więc wszystko jest na papierze. Proszę zwrócić uwagę, że nawierzchnia jest już wstępnie utwardzona. Po prostu nie kładziemy na razie masy bitumicznej, ponieważ ciężarówki dowożące materiały budowlane zniszczyłyby ją. Jako inwestor zdajemy sobie sprawę z tego, że kupiliśmy ziemię w miejscu, do którego nie dochodzi droga i musimy ją wybudować. To było wiadomo od samego początku. Nikt nie musiał na nas naciskać, żebyśmy to wykonali.

Jak przebiega sprzedaż mieszkań? Czy jest duże zainteresowanie?
Nie chcę mówić ile lokali zostało sprzedanych, ale zainteresowanie wokół inwestycji jest znacznie większe niż się spodziewaliśmy. Tak naprawdę to całe zamieszanie wokół drogi sprawiło, że jesteśmy chyba „najgłośniejszą” inwestycją w Gnieźnie. Ludzie przyjeżdżają, pytają właśnie o ogniwa fotowoltaiczne, o parkingi, czy bloki będą miały windy. Najlepszą reklamą jest poczta pantoflowa. Tak naprawdę im głośniej, tym lepiej dla nas. Kiedy Urząd Miasta opublikował informację o tym, że do bloków nie będzie drogi asfaltowej, tak naprawdę zrobił nam reklamę. Chodziło o to, że Miasto nie wybuduje tej drogi. Wiadomo bowiem, że ten ciężar spoczywa na nas. Tak samo to my musimy wybudować chodnik. Miasto obiecało mieszkańcom oświetlenie całej drogi. My o naszych mieszkańców zadbamy i wywiążemy się z danych obietnic.
 
Więcej informacji na temat inwestycji można znaleźć w artykułach:

Nowe Winiary - pierwsze osiedle zasilane energią odnawialną! Darmowy prąd dla mieszkańców!
Gnieźnieńskie Las Vegas! Deweloper buduje niesamowite osiedle!
Ul. Północna zyska nowe oblicze końca 2020 roku! Miasto podpisało umowę z deweloperem
Przy osiedlu Nowe Winiary trwa budowa nawierzchni asfaltowych
tekst: Andrzej Bukowski