moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Czy Powiat zarobi na "prezencie" od Miasta?

Wtorek, 6 sierpnia 2019
  • Czy Powiat zarobi na

1 753 metry kwadratowe ma w sumie powierzchnia 28 mieszkań i lokalu użytkowego w bloku przy ul. Liliowej 1 w Gnieźnie. Nieruchomość przejął, po Gnieźnieńskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego Sp. z o.o., Skarb Państwa. Tym samym zarządza nią Starostwo Powiatowe. Jeżeli powiat dobrze rozegra sprawę, może zarobić na tym ponad 7 mln zł.

Przy ul. Liliowej deweloperzy stawiają kolejne bloki. Jest to atrakcyjny inwestycyjnie teren. Tym czasem powiat, w skutek błędu popełnionego przez Miasto Gniezno przy likwidacji GTBS-u, zyskał blok w tej lokalizacji. Łączna suma powierzchni mieszkań i jednego lokalu użytkowego w nieruchomości to 1 753 metry kwadratowe. Jeżeli starostwo sprzedałoby te mieszkania w cenie 4 tys. zł za m kw., czyli bardzo atrakcyjnej jak na tę część miasta, dałoby to 7 mln 12 tys. zł. Przy sytuacji finansowej starostwa to bardzo duża kwota, którą można  by przeznaczyć na budowę szpitala.

Nieoficjalnie udało nam się ustalić, że Miasto Gniezno próbuje odzyskać blok przy ul. Liliowej przez zamianę za inną nieruchomość. Zgodzić musi się na to starosta na co szanse są nikłe, bowiem przez rok nikt z magistratu miejskiego nie raczył nawet poinformować powiatu o problematycznej sytuacji po wykreśleniu GTBS-u z KRS-u. Ponadto przez rok Miasto wzbogacało się pobierając czynsze od mieszkańców bloku, którego nie było już właścicielem. Tym samym budżet Pierwszej Stolicy napełniany był kosztem powiatu. Nie należy więc spodziewać się dobrej woli Starosty Gnieźnieńskiego.
 
tekst: Andrzej Bukowski