moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Hobby rosnące jak na drożdżach, czyli rady dla domowych piwowarów

Poniedziałek, 14 stycznia 2019
  • Hobby rosnące jak na drożdżach, czyli rady dla domowych piwowarów

Od wielu lat Polska staje się lokalnym zagłębiem browarów rzemieślniczych. W samym Wrocławiu liczba domowych wytwórców zbliża się niemal do setki, nie licząc tych, którzy własne wypusty rezerwują jedynie dla znajomych oraz rodziny. W tak gęstym rynku bardzo łatwo dostrzec także tendencję rodaków do otwierania się na nowe smaki i style płynnego złota z kremową warstwą pianki. Nie sposób też dziwić się, że z dnia na dzień do świata piwa dobija się coraz większa liczba hobbystów.

Jakie drożdże piwne wybieramy na początek?
Jakie drożdże piwne będą odpowiednie dla świeżo upieczonego domowego piwowara? Na to pytanie wielu ekspertów odpowiada zgodnie, iż drożdże piwne dzielące się na suche oraz płynne stanowią ważny element w chałupniczej produkcji alkoholu. W przypadku piwa, które po raz pierwszy uwarzymy własnoręcznie nie warto jednak od razu rzucać się na głęboką wodę i przynajmniej dopóki nie zaznajomimy się z fachową literaturą odłożyć na dalszy plan poważne inwestycje, zostając tym samym przy formule suchych mikroorganizmów.

Ponieważ jednak dzisiejsze sklepy online dedykowane piwowarom-hobbystom, jak choćby Bimber Hobby, dostarczają wysokiej jakości produktów nawet w najdalsze zakątki kraju i globu, z pewnością stajemy przed ogromnym asortymentem. Ten fakt zaś potrafi skutecznie utrudnić wybór, szczególnie, kiedy dopiero rozpoczynamy przygodę z warzeniem a nasza wiedza o złocistym napitku wcale nie pozostaje zbyt obszerna.

Szczęśliwie najlepsi internetowi sprzedawcy to nie tylko profesjonalny sprzęt, ale głównie know-how oraz całe tomy specjalistycznych wiadomości zmieszczone w umysłach i sercach wykwalifikowanej obsługi. Najlepszą praktyką będzie więc spytanie o radę. Ekspert z pasją nie przepuści okazji, by nauczyć nas tego i owego o naszym nowo odkrytym hobby. W podstawowej kwestii drożdży z całą pewnością poleci nam wypróbowanie najpierw tańszych i bardziej wygodnych dla nowicjusza suchych porcji.

Pamiętaj, że charakter piwa to wiele czynników
Rozmawialiśmy o drożdżach, jednakże warto także zdawać sobie sprawę, że w wielu przypadkach to nie one w największym stopniu wpływają na smak trunku. Największe skupienie zatem powinno towarzyszyć dobieraniu słodu oraz chmielu, które stanowią esencję goryczki i orzeźwiających nut gotowego płynu. Istotny dla doznań językowych będzie także odpowiedni sposób sporządzania zacieru oraz niechybnie zestaw dodatków, których obecność często wywraca kompozycję do góry nogami - popularne bywają tu cytrusy, kawa, zioła a nawet laktoza!

Także i na tym polu początek naszej drogi piwowarskiej powinien być raczej zachowawczy. Wielkie i udane eksperymenty zarezerwowane są zazwyczaj dla osób doskonale znających działanie poszczególnych substancji oraz proporcji zapewniających odpowiednie doznania degustującym kolejne warki.