Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

"Jakość świadczeń wzrosła". Dyrekcja szpitala o sytuacji gnieźnieńskiego ZOZ-u

Piątek, 12 października 2018

Krzysztof Bestwina, Paweł Dopierała i Ewa Jachimczyk odnieśli się do zarzutów kierowanych przez posłankę Nowoczesnej - Paulinę Hennig-Kloskę dotyczących zadłużania szpitala oraz trudnej sytuacji ekonomiczno-finansowej, w której znalazł się ZOZ.

Stan usług na chirurgii nie pogorszył się - mówi lek. med. Ewa Jachimczyk, zastępca dyrektora ds. lecznictwa. Jakość świadczenia wzrosła. Przedstawiłam państwu dane dotyczące wzrostu średniej ceny wysługi przychodu jaki szpital uzyskał z Narodowego Funduszu Zdrowia w przeliczeniu na jednego pacjenta i te dane dobitnie mówią, że zarówno w poradni chirurgicznej, jak i na oddziale chirurgicznym średnia wycena wykonanego świadczenia dla jednego pacjenta wzrosła, więc jakby hospitalizując mniejszą ilość pacjentów wykonaliśmy świadczenia za wyższą sumę złotych, co świadczy o tym, że jakość tego świadczenia wzrosła. Natomiast nie należy mylić dostępności i jakości. Dostępność dla pacjentów na oddziale chirurgicznym uwarunkowana jest nie tylko ilością pacjentów, którzy się zgłaszają, ale również możliwościami hospitalizacji i dostępnością bloku operacyjnego, o czym zapominamy. Oddział chirurgiczny jest oddziałem zabiegowym, w związku z tym o ilości możliwych do wykonania operacji również decyduje dostępność do bloku operacyjnego. Chcę przypomnieć, że w ciągu ostatniego czasu my odtworzyliśmy oddział laryngologiczny, który też jest oddziałem zabiegowym. Nasz mały, ciasny blok operacyjny musiał być dostępny dla większej ilości oddziałów, przez to jakby dla każdego z tych oddziałów dostępność do zabiegów jest mniejsza. Liczymy, że za dwa miesiące to się zmieni. Również należy pamiętać o brakach kadry lekarskiej, konkretnie anestezjologów, którzy jakby zapewniają dostępność bloku operacyjnego dla każdego oddziału zabiegowego w naszym szpitalu. Jeżeli chodzi o dostępność poradni chirurgicznej ona wynika z zawartej umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia i jest jakby niezmiennie taka sama, czyli jeżeli pacjent wybiera naszą poradnię - a przypominam, że w Gnieźnie są również inne poradnie dostępne - jest przyjęty w naszej poradni. Nie spadła dostępność usług tej poradni dla pacjenta. Wszystkie świadczenia, które wykonujemy na każdym oddziale szpitala wynikają z umowy i z załącznika do umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, który jest po prostu nazwany katalogiem świadczeń.

Zwrócono również uwagę na zagrożenia, jakie niósł za sobą brak inwestycji w gnieźnieńskim szpitalu. Jest szereg wymogów i rozporządzeń, które stawia przed nami nie tylko ministerstwo i one są zaostrzane z roku na rok i to nie dziwi, bo chcemy się leczyć w lepszych warunkach i gdybyśmy tych wymogów nie spełniali, to musielibyśmy szpital najzwyczajniej w świecie zamknąć - mówi Paweł Dopierała, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-eksploatacyjnych. Gdyby nie podjąć tych inwestycji nie z powodu jakichkolwiek wyników finansowych, nie z powodu braku kadry lekarskiej i pielęgniarskiej i to jest o tyle istotne, że szpital w Gnieźnie w żadnym aspekcie do tej pory tak naprawdę nie spełniał. Te działania, które inne szpitale podjęły, które nie były w takiej sytuacji ,szpital w Gnieźnie od lat nie spełniał. Ta rozbudowa pierwsza, która miała być częściowo załatwiła by ten problem. My na dzień dzisiejszy tą rozbudową jesteśmy w stanie w większości to spełnić. (...) Ten szpital bez tej inwestycji z powodu niespełnienia wymogów epidemiologicznych, sanitarnych, lokalowych i szeregu innych po prostu musiałby być zamknięty lub przynajmniej w 50% jego działalność ograniczona.

Sam dyrektor twierdzi, że sytuacja finansowa szpitala nie jest zła, a kierowane zarzuty są elementem kampanii wyborczej. Sytuacja finansowa gnieźnieńskiego szpitala wygląda zupełnie inaczej niż przedstawiają to niektórzy parlamentarzyści, którzy za wszelką cenę chcą wygrać wybory - mówi Krzysztof Bestwina, dyrektor gnieźnieńskiego ZOZ-u. Ja to rzucam na kark kampanii wyborczej. W wyborach używa się różnych argumentów po to, żeby skompromitować swojego przeciwnika politycznego. Szkoda, że to się dzieje kosztem szpitala i emocjonuje wszystkich zupełnie niepotrzebnie, bo musimy wykonywać swoją pracę, rozwijać ten szpital i iść do przodu. Sytuacja, którą państwu przedstawiłem na slajdach dosyć jednoznacznie wskazuje, że jeżeli chodzi o poziom zobowiązań to nie ma absolutnie żadnej tragedii. To, co stara się tutaj ktoś wykreować, to jest zupełnie sztuczna rzeczywistość, zupełnie nieodzwierciedlająca stanu faktycznego. Jeżeli ktoś nie widzi, że inwestujemy na przestrzeni czterech lat blisko 50 mln zł w ten szpital, który był od wielu lat niedoinwestowany i to chyba wszyscy mieszkańcy naszego powiatu widzą, i wszyscy widzą, że ta inwestycja idzie do przodu i jest szansa, żeby ten szpital nowoczesny był lada chwila oddany do użytku, to wydaje mi się, że to chyba nie do końca działa na korzyść tych, którzy starają się to zdeprecjonować. Wartość majątku wzrasta nam na przestrzeni lat 2014 - 2018 z 24 do 70 mln zł. Jeżeli ktoś inwestuje blisko 50 mln zł to wiadomo, że ich nie inwestuje znikąd. To są pieniądze, które wymagają wkładów własnych naszych, wkładów Starostwa Powiatowego. Tych pieniędzy nam nikt nie daje. Te pieniądze trzeba też wygenerować w części. My, jako szpital przez te 4 lata zainwestowaliśmy 5 mln zł. Tych środków nam nie dał fundusz. Czynienie jakichkolwiek zarzutów, że są jakiekolwiek różnice między zobowiązaniami, a już w ogóle jakieś śmieszne kwoty typu miliona czy dwóch, to przy porównaniu do skali przedsięwzięcia, które realizujemy absolutnie brak dobrej woli. Poza tym pokazałem jakie są wyniki finansowe za 2013 - 2014 rok. W tych dwóch latach szpital w Gnieźnie sprzedał majątek, wygenerował stratę, która kosztowała ponad 8 mln zł. Wtedy nikt nie debatował na ten temat. Dzisiaj w ogóle nie mówimy o takich kwotach. Mówimy o wiele niższych kwotach, które nie mają tak de facto większego wpływu na sytuację finansową szpitala. 530 osób pracuje w szpitalu na etatach, blisko 300 na kontraktach - pracują na rzecz rozwoju tego szpitala i myślę, że nikt z nich nie popiera takich słów, że szpital nie powinien się rozwijać, nie powinien inwestować, że powinien wstrzymać inwestycję.
tekst: Andrzej Bukowski
foto: Andrzej Bukowski