moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Prezydent Tomasz Budasz prowadzi rozmowy z PiS-em? Z jakiej listy wystartuje w wyborach?

Niedziela, 8 kwietnia 2018
  • Prezydent Tomasz Budasz prowadzi rozmowy z PiS-em? Z jakiej listy wystartuje w wyborach?

Jak udało nam się ustalić, Prezydent Miasta Gniezna - Tomasz Budasz, prowadzi rozmowy z Prawem i Sprawiedliwością odnośnie najbliższych wyborów samorządowych. Czy jest konflikt na linii włodarz miasta - PO? Czy Drużyna Budasza to próba wprowadzenia konia trojańskiego?

Jak udało nam się ustalić, prezydent Tomasz Budasz rozpoczął rozmowy z jednym z parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości dotyczące jesiennych wyborów samorządowych. Włodarz Pierwszej Stolicy chce nazwać swój komitet Drużyna Budasza, co jest absolutnie nie do zaakceptowania przez Platformę Obywatelską, ponieważ ogranicza zasięg działania listy. Egoistyczne myślenie nie podoba się władzom PO, a co za tym idzie - rodzi konflikt, po którego jednej stronie stoją PO i Nowoczesna, natomiast po drugiej gnieźnieński magistrat. Otworzyło to furtkę do rozmów z prawicą. Pierwszy jawny sygnał popłynął, kiedy na konferencji prasowej dotyczącej pozyskania kolejnych środków na przebudowę układu komunikacyjnego na ul. Pod Trzema Mostami pojawił się Zbigniew Dolata - poseł PiS-u. Nie zmienia to faktu, że zarząd regionalny Platformy nadal robi wszystko, aby do Gniezna napływały środki zewnętrzne, ponieważ, jak podkreśla Piotr Gruszczyński - przewodniczący PO powiatu gnieźnieńskiego, najważniejsze jest to, aby miasto dalej się rozwijało. Będąc dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego jestem bardzo zaangażowany na co dzień w działania tej firmy - mówi Piotr Gruszczyński. Ponadto chcę powiedzieć, że w tej chwili pracujemy nad nowatorskim projektem, który naprawdę rozejdzie się szerokim echem w całej Polsce. Po drugie po raz kolejny w tym roku przygotowujemy miasteczko ruchu drogowego dla jednej z gnieźnieńskich szkół. Poza tym chciałbym podkreślić, że wspólnie z posłem Pawłem Arndtem przez ostatnie 3 lata i cały czas nadal jesteśmy zaangażowani w zdobywanie środków zewnętrznych dla Urzędu Miasta, a chcę przypomnieć, że w tej kadencji jest to już ponad 18 mln zł. Kolejne pieniądze mam nadzieję, że spłyną do miasta i na tym się koncentrujemy, także nie chciałbym się odnosić do tych rewelacji, ale to nie oznacza, że nie jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz.

Udało nam się również ustalić, że Platforma Obywatelska oraz Nowoczesna mają kandydata "rezerwowego" na Prezydenta Miasta Gniezna. Gdyby obecny włodarz dogadał się z Prawem i Sprawiedliwością, PO zaproponowała poparcie posłance Paulinie Hennig-Klosce. Prowadzimy rozmowy na temat wspólnych list z Platformą Obywatelską w Gnieźnie, a także poparcia prezydenta Tomasza Budasza - mówi posłanka Paulina Hennig-Kloska. Rozmowy dotyczą zarówno miasta Gniezna, jak i powiatu gnieźnieńskiego. Nie ma jednak możliwości, by ktokolwiek z Nowoczesnej startował w jednym komitecie z przedstawicielami Prawa i Sprawiedliwości. Nie dopuszczamy więc w ogóle możliwości, aby poprzeć włodarza Gniezna gdyby przeszedł do innej partii, zwłaszcza do PiS-u. Nikt chyba nie ma wątpliwości, że Nowoczesna i Zjednoczona Prawica to dwa skrajnie różne światy polityczne. Taka zmiana poglądów jest nie do zaakceptowania zarówno przez zarząd Platformy, jak i Nowoczesnej. Gdyby prezydent Budasz przeszedł "na ciemną stronę mocy" wystawienie innego mocnego kandydata byłoby konieczne.

Okres przedwyborczy zapowiada się bardzo ciekawie. Jeszcze do niedawna wydawało się, że Tomasz Budasz nie musi obawiać się o reelekcję. Jeżeli jednak postanowi oddzielić się od Platformy Obywatelskiej, może się okazać, że pozostanie w fotelu prezydenckim może nie być takie proste.
 
tekst: Andrzej Bukowski