moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Symbole Miasta Gniezna

Poniedziałek, 12 kwietnia 2010
  • Symbole Miasta Gniezna

Herb

Herb miasta stanowi jego dobro osobiste i pozostaje pod ochroną prawną. Przedstawia orła białego na czerwonym tle ozdobionego złotą koroną, co jest nawiązaniem do legendy związanej z założeniem Gniezna w miejscu orlego gniazda oraz tradycji Gniezna - miejsca koronacji pierwszych pięciu królów Polski. Herb ma długą tradycję sięgającą jeszcze czasów pierwszych Piastów i początków Państwa Polskiego. Jego użycie reguluje Uchwała nr XXXIV/325/2005 Rady Miasta Gniezna z dnia 25 lutego 2005r. w sprawie określenia zasad i warunków używania herbu Miasta Gniezna. W celu wykorzystania herbu Miasta Gniezna należy zwrócić się o pozwolenie do Prezydenta Miasta Gniezna.

Logo

Obecne Logo Miasta Gniezna zostało wybrane 28 marca 2007 r. spośród 280 projektów nadesłanych na konkurs ogłoszony przez Prezydenta Miasta Gniezna. Jego autorem jest Łukasz Kitka z Wrocławia. Logo przedstawia zarys katedry umieszczonej na tle otwartych Drzwi Gnieźnieńskich. Całość opatrzona jest napisem Gniezno Miasto Otwarte. Zasady użycia Logo reguluje identyfikacja wizualna, a w celu jego wykorzystania należy zwrócić się o pozwolenie do Prezydenta Miasta Gniezna.

Hejnał

Muzyczna wizytówka miasta powstała w 1997 roku, a skomponowano ją z okazji Tysiąclecia Śmierci Św. Wojciecha. W konkursie na najlepszą kompozycję hejnału wygrał pan Grzegorz Bogdański. 8-taktowy utwór jego autorstwa napisany jest w tonacji Es-dur. Usłyszeć można go codziennie o godzinie 12.00 na antenie Radia Gniezno. Towarzyszy on także ważnym wydarzeniom z życia miasta.