Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Paulina Hennig-Kloska o Programie 500+

Wtorek, 30 maja 2017
  • Paulina Hennig-Kloska o Programie 500+

Nowoczesna chce reformy Programu 500+. Rozmawialiśmy na ten temat z posłanką Pauliną Hannig-Kloską.

Dlaczego uważacie że 500+ trzeba zreformować?
Nowoczesna Program 500+ krytykuje od dawna. Jednym z czynników rodzących naszą krytykę jest jego niesprawiedliwość społeczna. Sztandarowy projekt rządu pomija rodziców samotnie wychowujących jedno dziecko, którzy zarabiają więcej niż 1 600 zł, a wspiera zamożne rodziny wielodzietne. Pieniędzy nie dostają tez rodziny z 2 dzieci jeśli jedno z nich ukończyło 18 lat.
Jego konstrukcja zniechęca do pracy i zachęca do kombinowania. Polacy znajdują różne sposoby by załapać się na pieniądze na pierwsze dziecko, włącznie z wersją "renegocjacji" warunków płacy w kierunku obniżenia pensji.
Frustruje pracowników opieki społecznej, którzy niekiedy zarabiają mniej niż wypłacają swoim podopiecznym. Są osoby, które pobierają 4 000 - 5 000 a nawet 8 000 - 9 000 zł co miesiąc i nie opłaca im się myśleć o tym co zrobić by poszukać pracy. Te kwoty pojawiają się praktycznie u rekordzistów w każdej gminie, a są efektem kumulacji świadczeń pobieranych przez osoby niepracujące w ramach systemu socjalnego i programu 500+. Polski nie stać na to by Polakom nie opłacało się pracować.

W miejsce 500+ proponujecie program Aktywna Rodzina co to takiego?
Proponujemy by każde dziecko było potraktowane tak samo i zostało 3 000 zł rocznie. I tak, rodzina z jednym dzieckiem otrzyma 3 000 zł, z dwójką dzieci 6 000 zł, z trójką 9 000 zł. Itd. Warunek otrzymania pieniędzy jest jeden - aktywność zawodowa przynajmniej jednego rodzica, chcemy bowiem by rozliczenie przyjęło formę ulgi podatkowej. W programie uwzględnione zostaną wszystkie osoby pracujące, niezależnie od formy rozliczenia dochodów, a więc zarówno rodzice płacący podatek dochodowy, jak i podatek rolny.

Dlaczego program Aktywna Rodzina jest pani zdaniem lepszy?
Jest sprawiedliwszy:
- 500+ jest niesprawiedliwe, jednym dzieciom daje 500 zł innym 0 - nasz program Aktywna Rodzina jest sprawiedliwy każdemu dziecku daje tyle samo;
- z 500+ korzysta 3,9 mln dzieci  z Aktywnej Rodziny skorzysta 6 mln dzieci;
i tańszy:
-zaoszczędzimy 7 mld zł o te peniądze można ograniczyć deficyt państwa, można też wydać je na żłobki i przedszkola;
- proponujemy wygodniejszą formę rozliczania w systemie podatkowym, w ten sposób zlikwidujemy decyzję administracyjną i wniosek - dzięki temu zaoszczędzimy kolejny 1 mld zł

Co z osobami niepracującymi?
Przebudujemy też system pomocy społecznej, który dziś jest nieefektywny tak by pomoc trafiała tam gdzie jest potrzebna, by stwarzała nowe szanse a nie była sposobem na życie. Pomoc społeczna powinna trafiać przede wszystkim do rodzin z osobami niepełnosprawnymi, rodzin niepełnych, a także osób, które nie są w stanie pracować z uwagi na wiek czy chorobę.
tekst: Andrzej Bukowski
foto: Andrzej Bukowski