moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Policja apeluje do mieszkańców: zamykajmy drzwi

Piątek, 25 listopada 2016
  • Policja apeluje do mieszkańców: zamykajmy drzwi

W związku ze zdarzającymi się co jakiś czas kradzieżami lub innymi zdarzeniami do jakich dochodzi na terenie miasta i powiatu, policjanci z Gniezna apelują do mieszkańców, aby pamiętać o zamykaniu bram wjazdowych, czy drzwi wejściowych kamienic lub bloków. Pozwala to uchronić się przed wejściem do budynku nieproszonych gości.

Sprawcy wykorzystują fakt, iż będąc w domu nie przywiązujemy wagi do zamykania drzwi wejściowych na klucz, bo jesteśmy przekonani, że wtedy złodziej nie wejdzie do środka. Zamykanie bram wjazdowych czy drzwi wejściowych kamienic lub bloków pozwala uchronić przed wejściem do budynku nieproszonych gości.

Wraz z nastaniem zimnej aury, klatki schodowe stają się celem osób bezdomnych, które decydują się w taki sposób przeczekać noc, stając się przez to jednak utrudnieniem dla lokatorów. Do takich osób, które mimo próśb nie mają zamiaru opuścić budynków, należy wzywać funkcjonariuszy Policji lub Straży Miejskiej, informując ich dokładnie o zaistniałej sytuacji. Opiekuńczo służby przekażą takie osoby do schronisk lub noclegowni lub jeżeli będą wymagać opieki lekarskiej do szpitala.

Zarówno takim zdarzeniom, jak i innym wizytom osób niepowołanych, których celem może być dokonanie przestępstwa (szczególnie w nocy), zapobiegać może pilnowanie, by drzwi wejściowe do budynku, jak i brama wjazdowa kamienicy były zamknięte. Należy się także upewnić, by zamek wejściowy nie otwierał się po silniejszym pchnięciu. Zaleca się również, by w podobny sposób zamykano wszelkie drzwi od piwnic czy schowków, a także by nie przetrzymywano na klatkach schodowych różnych przedmiotów, które mogą zostać skradzione lub zniszczone.

W ostatnim czasie funkcjonariusze odnotowali powyższe sytuacje, dlatego strzeżmy się przed nieproszonymi gośćmi. a w przypadku zauważenia podejrzanie zachowujących się osób, należy powiadomić Policję.

Jeśli tylko widzimy kogoś nieznajomego, podejrzanie się zachowującego albo obserwującego nasz bądź sąsiada dom, zadzwońmy na Policję tel. 61 426 02 11 lub 997.

Nie bądźmy bierni, gdyż zachowując czujność możemy ustrzec siebie oraz sąsiada przed kradzieżą.
źródło: Policja