moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Rozmawiali o pomocy bezdomnym

Poniedziałek, 24 października 2016
  • Rozmawiali o pomocy bezdomnym

Z inicjatywy Komendanta Powiatowego Policji w Gnieźnie mł. insp. Przemysława Kozaneckiego odbyło się spotkanie wszystkich gnieźnieńskich służb i instytucji pomagających osobom bezdomnym. Przedstawiciele MOPS, Policji, Straży Miejskiej, Powiatowego Stowarzyszenia "Dom" i Straży Ochrony Kolei omawiali działania zmierzające do zapewnienia odpowiednich warunków życia bezdomnym i nieporadnym życiowo w okresie jesienno-zimowym.

W piątek, 21 października, w sali konferencyjnej Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie odbyło się spotkanie poświęcone problemowi bezdomności w związku ze zbliżającym się okresem zimowym. Uczestniczyli w nim Naczelnicy Wydziału Prewencji nadkom. Robert Recki, nadkom. Mieczysław Napierała, asp. sztab. Bartosz Stankowiak oraz dyrektor MOPS Hanna Adamczak, strażnik miejski Mirosław Bogaczyk, Maria Chwiałkowska- Grygiel i Marian Wierzbicki z Powiatowego Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Bezdomnym i Integracji Społecznej "Dom", Komendant Straży Ochrony Kolei Sławomir Majchrzak.

Przedstawiciele instytucji biorących udział w spotkaniu wyszli z założenia, że ludzie ci nie powinni czuć się w naszym mieście osamotnieni. Trzeba też zapewnić im możliwość skorzystania ze schronienia. Bez wspólnego zaangażowania wielu podmiotów nie da się też w realny sposób wpłynąć na ograniczenie liczby osób bez dachu nad głową oraz na ograniczenia indywidualnych skutków bezdomności.

Podczas spotkania omówiono stan przygotowań pomocowych dla osób bezdomnych, starszych, samotnie zamieszkujących i nieporadnych życiowo. W schronisku dla bezdomnych dostępnych jest obecnie 45 miejsc noclegowych. Mogą z niego skorzystać osoby nie będące pod wpływem alkoholu. Wraz ze spadkiem temperatur policjanci wspólnie ze strażnikami miejskimi będą kontrolować miejsca przebywania osób osamotnionych i oferować im pomoc.

Służby i inne podmioty biorące udział w spotkaniu ustaliły sposób bieżącego wymieniania się informacji odnośnie przebywania osób bezdomnych.

UWAGA!
W przypadku zauważenia obecności osób bezdomnych w miejscach, które zagrażają ich życiu i zdrowiu (np. w opuszczonych budynkach, samochodach itp.) - zwłaszcza podczas mrozów - prosimy jak najszybciej powiadomić o tym fakcie służby miejskie!
źródło: Policja