Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

I-sza Sesja Rady Powiatu za nami

Środa, 1 grudnia 2010
  • I-sza Sesja Rady Powiatu za nami

Dzisiaj w Centrum Kultury "Scena To Dziwna" odbyła się I-sza Sesja Rady Powiatu Gnieźnieńskiego IV Kadencji. Obrady były poprzedzone konferencjami prasowymi PO i SLD oraz Ziemi Gnieźnieńskiej. Na sesji poznaliśmy nowego starostę i wicestarostę powiatu, przewodniczącego rady powiatu wraz z zastępcami oraz członków zarządu.

O godzinie 13.00 w eSTeDe rozpoczęła się I-sza Sesja Rady Powiatu Gnieźnieńskiego, którą relacjonowaliśmy dla Państwa na bieżąco. Radni wnieśli do porządku obrad kilka dodatkowych punktów mówiących o wybraniu władz powiatu. Nietypowym akcentem było wejście na salę mężczyzny, który przywiózł swoje dzieci na zajęcia do szkoły mieszczącej się na pierwszym piętrze w budynku Centrum Kultury i nie miał gdzie zaparkować swojego samochodu, ponieważ radni oraz osoby, które przyjechały na sesję zastawiły cały parking. Rodzic zwrócił na to uwagę, po czym został wyproszony z sali. Trzeba przyznać, że samochody faktycznie były zaparkowane w sposób niechlujny.

Każdy radny musiał złożyć uroczyste ślubowanie, którego słowa brzmiały:

Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu Polskiego, strzec suwerenności i interesów Państwa Polskiego, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny, wspólnoty samorządowej powiatu i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej.

Radni jako pierwszego wyłonili przewodniczącego Rady Powiatu. Został nim Zdzisław Kujawa z SLD. Wiceprzewodniczącymi zostali: Marian Pokładecki z PO i Tadeusz Pietrzak PiS. Następnie wyłoniono starostę powiatu gnieźnieńskiego, którym został Dariusz Pilak z PO. Stanowisko wicestarosty przypadło Robertowi Andrzejewskiemu z SLD. Etatowym członkiem zarządu została Alina Kujawska-Matanda. Posady nieetatowych członków zarządu przypadły Telesforowi Gościniakowi z SLD i Michałowi Powałowskiemu ze Stowarzyszenia Wielkopolanie.

Pierwsze słowa Dariusza Pilaka skierowane do prasy po wybraniu na stanowisko starosty powiatu gnieźnieńskiego:

Przede wszystkim pamiętajmy o integracji starostwa - to jest nasze pierwsze zadanie. Kierunek i rzeczy, które wytyczyliśmy jako nasze cele są ponadczasowe. Mówię tutaj także o szerszej współpracy z Urzędem Marszałkowskim, bo tylko w ten sposób możemy oddziaływać na strukturę Wielkopolski. Liczę na mądrość całej Rady Powiatu i na udział współpracowników, bo samemu nic się nie da osiągnąć.

Pierwsze słowa Krzysztofa Ostrowskiego skierowane do prasy po wybraniu nowego starosty:

Myślę, że przyszłość pokaże czy powiat trafił w dobre ręce. Patrząc na skład zarządu i koalicje wewnętrzne to mam obawy, chociaż chciałbym głęboko wierzyć, że mój były zastępca, a obecny starosta Dariusz Pilak sprosta wyzwaniom, chociaż na pewno nie będzie mu łatwo. Idą ciężkie czasy. Jeżeli chcemy wzbogacić to, co osiągnęliśmy przez ostatnie 4 lata, to będzie trzeba bardzo rozsądnie tym zarządzać. Patrząc na osobę Tadeusza Pietrzaka, który siedzi obok Zdzisława Kujawy i mając w pamięci poprzednie sesje rady naprawdę mam spore obawy.

Czy koalicja Platformy Obywatelskiej z Sojuszem Lewicy Demokratycznej przyniesie zamierzone efekty zobaczymy na przestrzeni czasu. Miejmy nadzieję, że wprowadzone zmiany wyjdą mieszkańcom naszego powiatu na dobre. Liczmy także na to, że my, jako wyborcy słusznie wybraliśmy samorząd oraz, że nowe władze nie zmarnują pokładanej w nich nadziei.
(Buk)

Czytaj także:

"Jak chcesz uderzyć psa, to kij zawsze się znajdzie"- konferencja ZG
Konferencja PO-SLD w eSTeDe
Dariusz Pilak nowym starostą