X
Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Święto lotników w Powidzu

Poniedziałek, 1 września 2014
  • Święto lotników w Powidzu

W piątek, 29 sierpnia na lotnisku w Powidzu odbyły się uroczystości wojskowe z okazji Święta Lotnictwa Polskiego organizowane przez Dowództwo 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego i 33. Bazę Lotnictwa Transportowego.

Punktualnie o 11.00 prowadzący uroczystość szef sztabu 33. BLTr ppłk mgr inż. Jacek Liszewski złożył meldunek Dowódcy 3. SLTr gen. bryg. pil. Mirosławowi Jemielniakowi o gotowości pododdziałów do rozpoczęcia apelu. Jest to taki dzień, w którym wracamy pamięcią do bogatych tradycji polskich skrzydeł - mówił podczas przemówienia dowódca 3. SLTr. Gen. Bryg. Mirosław Jemielniak. Szczycimy się historią oraz wieloma osiągnięciami polskiego lotnictwa w kraju i na skalę światową (…). Dzień 28 sierpnia w historii naszych skrzydeł ma znaczenie symboliczne. Właśnie tego dnia, w 1932 roku, por. pil. Franciszek Żwirko i inż. Stanisław Wigura odnieśli zwycięstwo w Międzynarodowych Zawodach Lotniczych w Berlinie rozsławiając profesjonalizm pilotażu polskich pilotów oraz śmiałość myśli technicznej naszych inżynierów lotniczych (…). Święto Lotnictwa jest okazją do refleksji nad przebytą drogą przywołania na pamięć faktów z heroicznej przeszłości, ale nade wszystko przypomnienia sylwetek ludzi lotniczego trudu, bohaterów minionych dni (…). Dzisiaj tworząc najnowszą historię lotnictwa mamy w pamięci bolesne zdarzenia z niedalekiej przeszłości. Pochylamy głowy w zadumie i z szacunkiem wspominamy wszystkich, którzy zginęli tragiczną śmiercią w katastrofach samolotów C-295 CASA pod Mirosławcem w 2008 roku i Tu-154 pod Smoleńskiem w 2010 roku (…). Jesteśmy kontynuatorami bogatych, lotniczych tradycji i przypadł nam ogromny zaszczyt, ale i niełatwy obowiązek aktywnego udziału w tworzeniu współczesnego, efektywnego systemu obrony ojczystej przestrzeni powietrznej (…). Z pełni zasłużoną dumą możemy stwierdzić, że 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego skutecznie i dobrze realizuje swoje zadania (…). W Dniu Święta Lotnictwa pragnę Wam podziękować za codzienną odpowiedzialną służbę, wymagającą nie tylko wysokich kwalifikacji, ale także odwagi i wielu wyrzeczeń. Pilotom tradycyjnie życzę tylu lądowań co startów, zawsze czystego, błękitnego nieba nad Polską i wszędzie tam, gdzie będziecie wykonywać swoje zadania. Składam życzenia kadrze i pracownikom wojska, dziękując jednocześnie za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych, za Wasz codzienny trud i wysiłek. Składam wyrazy szacunku Waszym Rodzinom za poświęcenie i wyrozumiałość dla trudnej lotniczej służby. Wszystkim zaś życzę dużo zdrowia, dalszych osiągnięć w lotniczej służbie i satysfakcji z codziennicyh dokonań, lotniczego szczęścia oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.
Na płycie lotniska zaprezentowały się pododdziały Dowództwa 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego oraz 33. Bazy Lotnictwa Transportowego. We wspólnym szyku stał również pododdział uczniów z klas wojskowych II. Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika z Konina oraz Grupa Rekonstrukcyjno-Historyczna kawalerii konnej pod dowództwem Macieja Chojnackiego. Nie zabrakło także Grupy Rekonstrukcyjnej ASG.
Z okazji święta odczytano rozkazy Ministra Obrony Narodowej Tomasza Siemoniaka o odznaczeniach, a następnie rozkazy Dowódcy 3. Skrzydła i Dowódcy 33. Bazy o  wyróżnieniach, nagrodach i pochwałach. Głównym elementem uroczystości było wręczenie odznaczeń i listów pochwalnych przez Dowódcę 3. SLTr gen. bryg. pil. Mirosława Jemielniaka i Dowódcę 33. BLTr płk mgr inż. pil. Mieczysława Gaudyna. Odczytany został również rozkaz Wojskowego Komendanta Uzupełnień z Konina ppłk mgr inż. Marcin Pietrzaka, który wręczył wyróżnienia żołnierzom NSR.
Na płycie lotniska zaprezentowano samoloty, śmigłowce, sprzęt i specjalnie przygotowane przez Policję i Żandarmerię Wojskową stoiska.
Ostatnim punktem uroczystości była musztra paradna w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania oraz defilada pododdziałów.
J.P.

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Pożar w miejscowości Dalki W piątek ok. godz. 23.45 strażacy odebrali zgłoszenie o pożarze na ul. Gajowej w miejscowości Dalki.... Sobota, 22 lutego 2020
Lekcje o cyberprzemocy i szkodliwości używek Profilaktyk społeczny spotkał się z młodzieżą w III Liceum Ogólnokształcącym w Gnieźnie w ramach wielkopolskiego... Piątek, 21 lutego 2020
Tragiczny pożar garażu. Policja prosi o pomoc w identyfikacji zwłok 18 lutego 2020 roku około godz. 22.00 na osiedlu Tysiąclecia w Gnieźnie doszło do pożaru drewnianego... Piątek, 21 lutego 2020
Pożar na terenie Ośrodka Wypoczynkowego w Skorzęcinie W czwartek o godz. 21.00 służby ratunkowe odebrały zgłoszenie o pożarze na polu namiotowym w Skorzęcinie.... Piątek, 21 lutego 2020